×
Sociale 21 qershor 2012
Prokuroria e Norvegjisë kërkoi që "pushkatari norvegjez" Anders Breivik, i cili akuzohet për vrasjen e 77 personave, të shtrohet për trajtim të detyrueshëm në një klinikë psikiatrike, raporton Agjencia France Presse.
Viktima të rrëzimit të avionit "Fokker-27" në Indonezi u bënë të paktën 9 persona, 6 prej tyre ndodheshin në bordin e avionit, njoftojnë mediat vendase. Janë lënduar më shumë se 30 persona.
Ish-piloti ushtarak amerikan David Hemler pranoi se është fshehur nga ushtria e SHBA-së për 28 vjet me radhë. Më 1984 Hemler braktisi repartin e vet ushtarak të vendosur në Gjermani dhe iku në Suedi. Që nga ajo kohë atë e kanë llogaritur si të zhdukur pa lënë gjurmë, ndërsa të afërmit si të vrarë.
Avioni "Fokker-27", që i përket Forcave Ushtarake Ajrore të Indonezisë, gjatë uljes të enjten pasdite në aeroportin e kryeqytetit Halim Perdanakusuma u përplas me një godinë banimi pranë pistës së uljes, informojnë mediat kombëtare.
Të enjten Gjykata në Oslo do të fillojë fazën përfundimtare të shqyrtimit të çështjes së "pushkatarit norvegjez" Anders Breivik, i cili vrau 77 persona në një sulm terrorist të dyfishtë në Norvegji vitin e kaluar.
Trupi i tifozit irlandez 21-vjeçar, i cili u zhduk të dielën pa lë
Fati i azilkërkuesit politik në Ekuador, themeluesit të “WikiLeaks” Julian Assange do të vendoset brenda 24 orëve të ardhshme. Kjo është deklaruar nga Zëvendësministri i Punëve të Jashtme të këtij vendi të Amerikës Latine.
Qeveria e Uruguajit ka ndërmarrë iniciativën për legalizimin e marihuanës në vend, duke marrë nën kontroll shtetëror prodhimin dhe shitjen e saj.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
2
3
9
10
16
17
23
24
30