×
Sociale 12 qershor 2012
Avokatët e themeluesit të WikiLeaks Julian Assange kanë paraqitur një kërkesë
Një mikrobus ndeshi në një minë dhe fluturoi në erë në provincën afgane Wardak në qendër të vendit. Si rezultat u vranë të paktën dhjetë persona.
Në shtetet amerikane Kolorado dhe Nju Meksiko po vazhdon evakuimi masiv i banorëve për shkak të zjarreve pyjore. Shtëpitë e veta u detyruan t’i braktisin tashmë qindra njerëz. Një person gjeti vdekjen në Kolorado.
Komisioni britanik për Etikën Mjekësore e konsideron të pranueshme metodën e krijimit të embrioneve njerëzore nga dy gra dhe një burrë, e cila ka shkaktuar debate të shumta.
Më 12 qershor të vitit 1990 u miratua Deklarata mbi Sovranitetin e Shtetit të Rusisë
Me shëtitje popullore, mitingje, koncerte, aktivitete të larmishme sportive dhe degustim të gatimeve të kuzhinës tradicionale kombëtare në vendet e argëtimit masiv publik rusët po kremtojnë sot festën e 12 qershorit - Ditën e Rusisë.
Gati 100 vetë gjetën vdekjen nga tërmetet shkatërrimtarë me magnitudë 5.4 dhe 5.7 ballë, që ranë të hënën në veri të Afganistanit.
Policia e Nigerisë njoftoi se, gjatë kohës së sulmit të ndërmarrë mbi fshatin e largët në shtetin Zamfara, grabitësit e armatosur vranë të paktën 27 banorë të tij.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
2
3
9
10
16
17
23
24
30