×
Sociale 6 qershor 2012
Gjatësia e përgjithshme e Murit të Madh kinez është 21.196 kilometra e 18 metra.
Vendet e Evropës së Jugut u bënë kampione të Botës së Vjetër për nivelin e korrupsionit.
Komisioni mjekësor pasi ekzaminoi ish Presidentin egjiptian Hosni Mubarak arriti në konkluzionin mbi përkeqësimin e theksuar të gjendjes së tij shëndetësore.
Në përbërjen e uniformës së disa ekipeve të futbollit, pjësëmarrëse në Euro-2012, ka një sasi të palejueshme të lëndëve kimike të dëmshme për shëndetin.
Hulumtuesit nga Universiteti i Tokios kanë zhvilluar syzet që mund të vlerësohen si nj
shkencëtarët, Japonia, syzet, dobësimi
Në bregdetin e Adriatikut në rajonin e Italisë Emilia-Romana sot në mëngjes ra një termet me magnitudë 4.5 ballë, qendra e të cilit ndodhej në rajonin e qytetit Ravena.
Automatiku Kallashnikov, si edhe më parë, mbetet arma bazë e zjarrit e krahut në ushtrinë ruse. Versioni i ri i armës - modeli AK-12 - u prezantua gjatë këtyre ditëve prej konstruktorëve në Sollnjeçnogorsk në periferitë e Moskës.
Shkencëtarët australianë, duke përdorur një model matematikor, arritën në përfundimin se konsumi i përditshëm i çokollatës së zezë përbën dobi për shëndetin dhe portofolin.
Mediaperandoria amerikane Walt Disney deklaroi se do të ndalojë reklamën “e ushqimit jo të shëndetshëm” në programet e saj televizive, radio dhe Internet.
Në Gadishullin Kamçatka (Lindja e Largët e Rusisë) vullkani Shiveluç hodhi hi në një lartësi rreth tetë kilometra mbi nivelin e detit.
Në kryeqytetin e Ukrainës - Kiev, jo larg stadiumit “Olimpik”, ku në dit
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
2
3
9
10
16
17
23
24
30