×
Sociale 21 maj 2012
Policia e Montrealit ndaloi më shumë se 180 pjesëmarrës të demonstratave studentore kundër rritjes së vazhdueshme të pagesës për arsimim.
Tre alpinistë gjetën vdekjen të dielën gjatë zbritjes nga maja më e lartë në botë Everest, në shpatin jugor të saj.
96 ushtarë u vranë dhe mbi 300 të tjerë u plagosën gjatë një shpërthimi në provën e paradës ushtarake në kryeqytetin e Jemenit, që po zhvillohej në afërsi të pallatit presidencial.
Prokuroria e qytetit francez Lille është duke hetuar përfshirjen e mundshme të ish-  Kreut të FMN-së Strauss-Kahn në një përdhunim në grup.
Sizmiologët italianë regjistruan natën e kaluar 24 lëkundje të reja n
Disa mijëra njerëz në veri të Italisë e kaluan natën në çadra, makina dhe banesa të tjera të përkohshme, pasi shtëpitë e tyre u shkatërruan nga tërmeti.
Në Indonezi të mërkurën do të fillojë procedura për kthimin e trupave të viktimave të aksidentit ajror të avionit rus "Sukhoi Superjet-100". Për këtë njoftoi përfaqësuesi i Ambasadës ruse në Indonezi.
Në Mbretërinë e Bashkuar vdiq solisti dhe kompozitori i këngëve të grupit "Bee Gees" Robin Gibb. Lajmi tragjik u njoftua nga familja e muzikantit. 62-vjeçari Gibb që prej disa vitesh vuante nga kanceri.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
5
6
12
13
19
20
26
27