×
Sociale 14 maj 2012
Në Nepal gjatë uljes në aeroportin Jomsom u rrëzua një aeroplan pasagjerësh me 19 veta në bord.
Në fundin e detit të Gjirit të Tokios, në rajonin e derdhjes së lumenjve
Organizata e Mbrojtjes së të Drejtave të Njeriut “Human Rights Watch” (HRW) i b
Presidenti i Ukrainës Viktor Janukoviç beson se Kampionati Evropian i Futbollit i vitit 2012 do t
Mamuthi i vogël me emrin Ljuba do të ndërpresë përkohësisht turneun e vet triumfator botëror dhe në fund të qershorit do të kthehet në “shtëpi” - në Muzeun me emër të Shemanovck-it në qytetin e Siberisë Perëndimore - Salehard (Salekhard).
Në Afganistan prodhimi i opiumit rritet vazhdimisht. Për këtë njoftoi Drejtori Ekzekutiv i Zyrës së OKB-së për Drogat dhe Krimin (UNODC) Juri Fedotov.
Afganistani, droga, narkotrafiku, trafiku i drogës afgane
Dita e shtatë e grevës së pilotëve të kompanisë ajrore Air India çoi në anulimin e 13 fluturimeve ndërkombëtare.
Tregu i lojërave online në vitin 2011 u rrit në botë me pothuajse një të katërtën - deri në 20 miliardë $ - në krahasim me vitin 2010. Ndërkohë që një fitim gjithnjë e  më të madh po sjellin lojërat sociale dhe përmbajtja (content) e lojërave në celularë - kjo shprehet në bumin e rrjeteve sociale, smartphone-ve dhe ipad-eve. Falë tij tregu rus i lojërave mund të rritet në vitin 2013 deri në 1 miliard dollarë, supozojnë ekspertët.
“Sukhoi Superjet-100” (SSJ) u rrëzua gjatë tentativës për të anashkaluar shtresën e trashë të reve të zeza, njoftoi të hënën përfaqësuesi i Agjencisë Kombëtare të Sigurisë së Transportit të Indonezisë. Zona, ku u rrëzua aeroplani, është e njohur për kushtet e vështira, madje fort të këqija të motit.
Një aeroplan, në bordin e të cilit ndodheshin 21 persona, u rrëzua në Nepal, njoftoi të hënë përfaqësuesi i policisë vendore.
Peshkatari nga Panama Adrian Vasquez, i cili kaloi 28 ditë në barkën që humbi
Grupimi ultra i majtë kolumbian (FARK) deklaroi mbi gatishmërinë e vet për të liruar gazetarin francez Roméo Langlois, i cili u morr peng prej rebelëve në fund të muajit të kaluar.
Policia e rajonit Kamçatka është vënë në regjim të përforcuar patrullimi të zonave të grumbullimit të arinjve pas vrasjes së një peshkatari në periferitë e qytetit Viliuçinsk prej dy grabitqarëve të sapozgjuar nga gjumi letargjik.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
5
6
12
13
19
20
26
27