×
Sociale 11 maj 2012
Evenimentet e mëdha ndërkombëtare sportive që po përgatiten në Rusi - Olimpiada dhe Universiada -do të tërheqin në vend shumë turistë nga Europa dhe kësaj mund t’i shërbente për mrekulli heqja e regjimit të vizave.
Udhëtimin e parë rreth botës me taksi e përfunduan ditën e premte tre qytetarë të Mbretërisë së Bashkuar.
Kundër bojkotimit të Kampionatit Europian të Futbollit në Ukrainë dolën Kryetari i Asamblesë Federale të Gjermanisë Norbert Lammert dhe Mareshalli i Senatit të Polonisë Bogdan Borusewicz.
Në ditët e ardhshme Toka do t’i nënshtrohet të ashtuquajturë
Piratet kapën në brigjet e Detit Arabik të Omanit një çisternë greke
Qytetarin rus Viktor But do ta transferojnë për kryerjen e dënimit në një burg të sigurisë së lartë në Kolorado.
Në Detin Okhotsk u gjet anija ruse e peshkimit “Amethyst”, e humbur më shumë
Shpëtuesit gjetën trupat e 14 viktimave të aksidentit me rrëzimin e avionit rus “Sukhoi Superjet-100” në Indonezi.
Në Argjentinë u konfiskua një ngarkesë kokaine me peshë 842 kg. Për këtë njoftoi ditën e enjte Ministrja e Sigurimit e Republikës së Amerikës së Jugut Nilda Garre.
Televizioni indonezian transmetoi një video nga vendi i rrëzimit të avionit rus “Sukhoi Superjet-100”. Për këtë njoftoi blogeri Sergei Dolja, që udhëtoi me delegacionin e kompanisë ruse "Avionat Civilë të Sukhoi" – prodhueses së SSJ-100.
Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti indonezian Susilo Bambang Yudhoyono ranë dakort për ndërmarrjen e veprimeve të përbashkëta të dy vendeve gjatë zhvillimit të operacioneve të kërkim-shpëtimit dhe hetimit të shkaqeve të rrëzimit të aeroplanit rus “Sukhoi Superjet-100”. Të premten në ndihmë të kolegëve indonezianë u nisën nga Moska për në Xhakartë specialistët e Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ) të Federatës Ruse.
Më shumë se 50 veta u plagosën si rezultat i një aksidenti rrugor në Rumani. Në një nga rrugët kryesore të Bukureshtit, në orën e pikut, u përplasën tre tramvaje.
Në Rusi është ngritur çështje penale për vdekjen e një marinari në bordin e një anije të huaj. Marinari 63-vjeçar rus vdiq në anijen SS Ross, që lundronte nën flamurin e shtetit Tuvalu (Polinezia) në Gjirin Persik.
Shpëtuesit indonezianë arritën në vendin e rrëzimit të avionit rus “Sukhoi Superjet-100”. Ata mundën të desantonin nga helikopteri me litarë. Ndërkohë, operacioni në terren është pezulluar.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
5
6
12
13
19
20
26
27