×
Sociale 9 maj 2012
Udhëheqjet e Ministrisë së Industrisë dhe Tregtisë, Kompanisë së Bashkuar t
Rusia sot kremton Ditën Fitores në Luftën e Madhe Patriotike (Lufta e Dytë Botërore). Në të gjitha rajonet e vendit, nga Vladivostoku e deri në Kaliningrad, po zhvillohen aktivitete festive, evenimenti më kryesor ndër të cilat është Parada e Fitores në Sheshin e Kuq të Moskës. Një vemendje e veçantë në këtë ditë i kushtohet sigurisht veteranëve, atyre që luftuan për arritjen e Fitores si në frontet e luftës, ashtu dhe në prapavijë.
Vladimir Putin e mbajti fjalën e vet - vajza me emrin Sonja mundi të vizitojë Kremlinin. Presidenti i premtoi në dimër pacientes 7-vjeçare të Qendrës Federale Shkencore Klinike të Onkologjisë Pediatrike, gjatë vizitës së tij në institucionin shëndetësor, të themeluar nën kontrollin e tij personal, që t’i organizonte një ekskursion.
Operacioni në terren për kërkimin e avionit “Superjet-100”, i cili humbi sot
Bota kremton 67-vjetorin e Fitores së Madhe mbi Gjermaninë fashiste në Luftën e Dytë Botërore. Për të u pagua një çmim jashtëzakonisht i shtrenjtë. Këta janë miliona ushtarë dhe banorë paqësorë që gjetën vdekjen nën bombat, nga sëmundjet, uria dhe puna rraskapitëse në kampet e përqendrimit.
Në Moskë u zhvillua Parada solemne për nder të 67-vjetorit të Fitores së Bashkimit Sovjetik në Luftën e Madhe Patriotike (Lufta e Dytë Botërore). Në të morrën pjesë pothuajse 15.000 ushtarakë të ushtrisë ruse, më shumë se 100 njësi teknike luftarake moderne. Helikopterët valëvitën mbi sheshin kryesor të vendit flamurin shtetëror të Rusisë dhe simbolikën e Forcave të Armatosura.
Përdoruesi i Twitter aremookephy , në profilin e të cilit figuron emri Kristina Kurzhukova, konfirmon se ndodhet në bordin e avionit të humbur në Indonezi dhe se me të gjithçka është në rregull, përveç problemeve të vogla me komunikimin.
Kërkimi i aeroplanit rus “Superjet-100”, i cili u zhduk pa lënë gjurmë në Indonezi, vështirësohet së tepërmi nga errësira dhe shiu i rrëmbyer, njoftojnë mediat lokale.
Tubimi i komunistëve në qendër të Moskës mblodhi më shum
Aeroplani rus “Superjet-100”, i cili u zhduk nga ekranët e radarëve pas fluturimit
Për miliona bashkatdhetarë rusë Shiriti i Shën Gjergjit u shndërrua tashmë në simbol të Fitores së Madhe mbi nazizmin, në shenjë respekti ndaj veteranëve dhe kujtimit të ndritur të heronjve që ranë në fushat e betejave. Veprimtaria e shpërndarjes së tij përgjatë dy javëve është zhvilluar këtë vit jo vetëm në Rusi, por edhe në 92 vende të tjera të botës.
Partia Komuniste e Federatës Ruse deklaroi se faqja e saj iu nënshtrua sulmit të
Ekspozitat e pazakonta kanë qenë gjithmonë kartivizitë e Muzeumit Gjeologjik të Uralit në Ekaterinburg. Ja dhe tani, pa u mbyllur ende ekspozita “Shiu meteorik”, u hap e një e re me emrin intrigues “Mineralet e ngrënshme dhe kuruese”.
Bataret e topave të kryqëzorit “Belfast” dhe hapja e Urës së famshme Tower në Londër për nder të veteranëve do të bëhen kulminacion i festimit të Ditës së Fitores në Britaninë e Madhe.
Aeroplani “Superjet-100”, i cili po kryente fluturimin demonstrativ në Xhakartë, u zhduk nga ekranë
Ambasadori i Rusisë në Japoni Eugjeni Afanasiev dhe kryetarët e misioneve diplomatike të vendeve
Në jug të Filipineve, në qytetin Butuan, sot gjatë shpërthimit të një zjarri gjetën vdekjen 16 persona. Brigadave të zjarrfikësve iu deshën plot 5 orë për të lokalizuar zjarrin në një dyqan 3-katësh veshjesh.
Në Rusi sot kremtohet 67 vjetori i Fitores në Luftën e Madhe Patriotike. Popujt e
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
5
6
12
13
19
20
26
27