×
Sociale Maj 2012
Rreth 30 lëkundje të reja nëntokësore janë regjistruar natën e kaluar në Italinë veriore, e cila nuk e ka marrë ende veten nga dy tërmetet e fundit. Për shkatërrime dhe viktima nuk ka asnjë njoftim.
Gjykata franceze e Apelit e hoqi masën e kontrollit gjyqësor mbi ish-kreun e Fondit Monetar Ndërkombëtar (FMN), Dominique Strauss-Kahn.
Presidenti i Venezuelës Hugo Chavez i dhuroi një shtëpi anëtares së tremiliontë të faqes së tij në Twitter. Fatlumja është një 19-vjeçare, banorja e shtetit të Amerikës së Jugut, Natalia Valdivieso.
"Kutia e dytë e zezë" është gjetur në vendin e aksidentit të avionit rus "Sukhoi Superjet-100" në Indonezi. Mbi këtë njoftoi përfaqësuesi i grupit lokal të kërkimit.
Në pikën e kalimit të kufirit  në rajonin e Alma-ATA në jug-lindje
Qendra mbarëkombëtare ruse e studimit të mendimit të opinionit publik ka fiksuar rënien e interesit të rusëve për të protestuar.
Autoritetet e Moskës janë duke shqyrtuar një kërkesë për zhvillimin e "marshit të milionave" më 12 qershor, në Ditën e Rusisë.Vendimi përfundimtar mund të merret më 31 maj.
Presidenti demokrat në fuqi Barack Obama do t’i fitojë zgjedhjet presidenciale në nëntor të 2012. Ky është parashikimi i astrologëve në konferencën ndërkombëtare në New Orleans.
Numri i viktimave të tërmetit në Italinë veriore është rritur në 17 persona, u plagosën rreth 300 dhe mijëra kanë mbetur të pastrehë. Lëkundja kryesore e tërmetit u ndje në rajonin verior të Emilia-Romagna.
Tetë vetë mbetën të vrarë si rezultat i tërmetit në
Të paktën një person u vra dhe një tjetër u plagos n
Qindra të burgosurve vietnamezë të përgatitur për dënim me vdekje iu është shtyrë afati i përmbushjes së dënimit, njoftuan ditën e martë mediat lokale.
Interneti dhe e ashtuquajtura mjekësia e transmetuar mund të shpëtojnë njerëzimin nga sëmundjet e zemrës, mendojnë mjekët rusë. Në Rusi sikurse dhe në shumicën e vendeve evropiane u zhvilluan “Ditët e njohurive për insuficiencën kardiake”. Nga kjo sëmundje në mbarë botën vuajnë dhjetra miliona njerëz dhe numri i tyre rritet nga viti në vit.
Një tërmet me magnitudë 5.8 ballë ra në veri të Italisë
Stuhia e fuqishme tropikale "Beryl" goditi bregdetin juglindor të Shteteve të Bashkuara të Amerikës
Avion i kompanisë ajrore indiane “Airways' Riyadh” ditën e hënë në mëngjes bëri ulje emergjente në aeroportin ndërkombëtar të Mumbait për shkak të djegies të një motori.
Në veri të Argjentinës ditën e hënë në m
Një furgon u përplas me një autobus në perëndim të Indisë. Të paktën 26 vetë mbetën të vrarë dhe 27 të tjerë u plagosën rëndë. Tragjedia ndodhi rreth 80 km larg Mumbait.
Në SHBA u gjet një familje ruse e vdekur. Trupat e bashkëshortëve Lazukinih
Anëtarët e Këshillit të Bordit Drejtues të Bankës së Vatikanit i dhanë votën e mosbesimit kreut të saj Ettore Gotti Tedeschi, i cili drejtonte bankën që prej vitit 2009.
Kancelarja e Gjermanisë Angela Merkel nuk kaloi testin e gjeografisë, gjatë takimit me nxën
Tërmeti me magnitudë 6.2 ballë ra në Detin Norvegjez. Sipas të dhë
Tre qytetarët rusë, të cilët morrën plagë nga ulja aksidentale e avionit ushtarak rus “An-30” në Çeki, dolën nga spitali, njofton Agjencia informative çeke.
Opozita po planifikon të zhvillojë në Moskë një marshim nga “Tverskaja Zastava” deri te sheshi “Borovitskaja” dhe një miting më 12 qershor të vitit 2012.
Mbesa e Mbretëreshës së Britanisë së MadheElizabetës së II-të Zara Phillips do të marri pjesë sot në stafetën tradicionale të zjarrit olimpik.
Të martën disa organizata që mbrojnë të drejtat e njeriut depozituan njëherazi ankesa kundër vendimit të Gjykatës së Basmannit të Moskës për shpërbërjen e kampit opozitar.
Sekretari i Përgjithshëm i Komitetit Olimpik Kombëtar të Ukrainës Vladimir Gerashenko dyshohet për shitje të paligjshme të biletave për Lojërat Olimpike në Londër dhe është shkarkuar nga detyra.
Sot autoritetet e Indonezisë do t'i dorëzojnë palës ruse eshtrat e 8 rusëve që gjetën vdekjen si rezultat i rrëzimit të avionit SSJ-100. Avioni u rrëzua gjatë një fluturimi demonstrativ më 9 maj.
Në Azerbajxhan u arrestuan 11 persona të dyshuar për përhapje të materialeve me karakter radikal, në të cilat diskutohet zhvillimi në vend i konkursit "Eurovision 2012". Supozohet se CD dhe broshurat janë prodhuar në Iran.
Shkollat dhe universitetet në tërë Spanjën janë mbyllur ditën e martë në kuadër të grevës kundër planeve të qeverisë për reduktimin e shpenzimeve të buxhetit për arsimin.
Në Indonezi përfundoi analiza e të dhënave të vetëregjistruesit të zërit të avionit të rrëzuar rus "Sukhoi Superjet-100". Sipas informacionit të marrë, të gjitha sistemet dhe agregatet e avionit funksiononin normalisht.
Aeroplani rus “Sukhoi Superjet-100” ishte plotësisht në rregull nga ana teknike. Në këtë konkluzion arritën ekspertët pas përfundimit të studimit të të dhënave të vetëregjistruesit të zërit të bordit të avionit që u rrëzua në Indonezi.
Kulla më e lartë e komunikacionit “Tokio Skytree” ditën e martë hapi
Në Kanada një burrë mbijetoi pas hedhjes në Ujvarën e Niagarës. Supozohet se ai tentoi t’i jepte fund jetës me vetëvrasje.
Një tërmet me magnitudë prej 5.8 ballësh ra në Bullgari. Vatra e tërmetit ndodhej 25 km larg kryeqytetit të vendit Sofje në thellësinë 9.1 km. Njoftime për viktima dhe të lënduar nuk ka ende.
Të paktën 14 persona gjetën vdekjen dhe 30 të tjerë u plagos
Policia e Montrealit ndaloi më shumë se 180 pjesëmarrës të demonstratave studentore kundër rritjes së vazhdueshme të pagesës për arsimim.
Tre alpinistë gjetën vdekjen të dielën gjatë zbritjes nga maja më e lartë në botë Everest, në shpatin jugor të saj.
96 ushtarë u vranë dhe mbi 300 të tjerë u plagosën gjatë një shpërthimi në provën e paradës ushtarake në kryeqytetin e Jemenit, që po zhvillohej në afërsi të pallatit presidencial.
Prokuroria e qytetit francez Lille është duke hetuar përfshirjen e mundshme të ish-  Kreut të FMN-së Strauss-Kahn në një përdhunim në grup.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
5
6
12
13
19
20
26
27