×
Sociale 20 mars 2012
Universiteti hebraik në Izrael për herë të parë do të hedhë
Interneti, Izraeli, arkiva, Albert Ajnshtajn
Autoritetet e Iranit po krijojnë “perden elektronike” për të bllokuar rrjedhën e informacionit dhe ideve të reja në vend, deklaroi Presidenti i SHBA Barack Obama në video mesazhin e vet drejtuar popullit iranian.
Në një fushë të rajonit Kuibishev të qarkut Novosibirsk u gjet një fragment misterioz metalik. Lartësia e objektit është gati 2 metra, pesha e tij rreth 200 kilogramë dhe presupozohet se ai është bërë prej titani.
Opozita ruse ka ndërmarrë një metodë të re presioni, nëse jo ndaj pushtetit, atëherë ndaj mediave nën kontrollin shtetëror.
Në Francë filloi kërkimi intensiv i vrasësit, i cili qëlloi për vdekje me armë zjarri në jug të vendit për shtatë ditët e fundit 3 fëmijë dhe 4 persona të rritur.
Parlamenti në Egjipt ra dakort të paguajë kompensim për viktimat e përleshjeve gjatë demonstrave kundër ish Presidentit të vendit Hosni Mubarak.
Ushtarakët e qëlluar për vdekje më 11 dhe 15 mars në jug të Francës si dhe nxënësit e mësuesi i shkollës hebreje në Tuluzë (Toulouse) u vranë nga i njëjti person.
Në Greqi 36.000 persona me rrugë mashtrimi kanë marrë ndihma në shuma të konsiderueshme, përfitime sociale apo pensione.
Gadishulli i Kamçatkës (Lindje e Largët e Rusisë) është përfshirë nga një ciklon i fuqishëm. Ai erdhi nga Japonia dhe solli me vete borë të lagësht, stuhi e shtrëngata.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2012
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2012
3
9
10
17
18
24
25
31