×
Sociale Mars 2012
Në vitet e fundit shumë burime lajmesh përhapin të dhënat mbi at
Në qytetin austriak Leonding u eliminua varri i prindërve të Adolf Hitlerit për shkak të pelegrinazhit të neo-nazistëve, njofton kompania radiotelevizive ORF me referim tek fjalët e klerikut Kurt Pittertshatscher.
Rreth 2 miliardë njerëz, midis të cilëve edhe 15 milionë rusë, do të marrin pjesë në “Orën e Tokës” (“Earth Hour”) aktuale - aktivitetin më të gjerë, më ambicioz ekologjik në botë. Ai zhvillohet çdo vit nga Fondi Botëror i Natyrës së Egër (WWF) në të shtunën e fundit të muajit mars, duke bërë thirrje për shpenzimin e kujdesshëm të burimeve të planetit.
Filxhani i kafesë së mëngjesit mund të ndikojë në gjendjen e njeriut në varësi të natyrës së tij.
Uzina në Osetinë e Veriut e para në vend filloi prodhimin e biokarburantit për automobilat. Bioethanoli tani për tani nuk gëzon ndonjë popullaritet të madh në mes të shoferëve dhe kushton gati po aq sa dhe benzina e zakonshme.
Lajmi mbi zhdukjen e fëmijës u bë i ditur më 11 mars. N
Stafi i Apple e vlerëson Drejtorin e përgjithshëm aktual të kompanisë
Presidentit të Hungarisë Pal Schmitt iu privua grada shkencore e Doktorit për plagjiaturë. Një vendim i tillë u morr nga Komisioni i Universitetit prestigjioz të Mjekësisë në Budapest.
Spanja është një nga vendet evropiane, e cila u prek më fort nga kriza. Me
Më 29 mars, në Delhi u çel ekspozita ndërkombëtare e armëve të këmbësorisë dhe të flotës detare ushtarake, DefexpoIndia-2012.
Sot në Rusi përkujtojnë viktimat e sulmeve terroriste në metronë e Moskë
Në Etiopi janë gjetur gjurmë të fosilizuara të njeriut, mosha e të cilit është rreth 3.4 milionë vjet. Ato japin detaje të reja të evolucionit të njeriut.
I riu 17 vjeçar amerikan Shawn Tyson u dënua me dy afate burgimi të përjetshëm pa të drejtë për lirim të parakohshëm për vrasjen e dy turistëve britanikë në Florida.
8 persona u vranë dhe 10 të tjerë u plagosën gjatë pë
Në Nju Jork filluan seancat dëgjimore në lidhje me padinë civile të ngritur kundër ish Kreut të FMN-së Dominique Strauss-Kahn.
9 persona, duke përfshirë 6 policë, u plagosën dhe 58 të tjer
Shefi i Departamentit të Sigurisë Kompjuterike të Byrosë Federale të Hetimeve (FBI) Sawn Henry
Greva e përgjithshme, e cila do të mbahet më 29 mars në Spanjë, ka çuar në anulimin e më shumë se 600 udhëtimeve me trena dhe 488 fluturimeve.
Talebanët e Afganistanit hapën faqen e tyre në Internet “Zëri i
Islami radikal po zotëron botën gradualisht. Druajtjet në lidhje me këtë po dëgjohen sot edhe në Kanada. Këto ditë, në një prej dyqaneve të islamikëve në Toronto, u duk një botim mjaft i çuditshëm.
Në Shtetet e Bashkuara të martën bëri një ulje të detyruar emergjente aeroplani i Kompanisë ajrore JetBlue, piloti i të cilit, me sa duket nga të gjitha, pësoi një krizë të fortë nervore. Aeroplani po kryente fluturimin sipas itinerarit Nju Jork-Las Vegas.
Qeveria braziliane do të ndërmarrë një kompleks masash për të luftuar kundër reklamës së seks turizmit në zonën e Internetit të vendit në vigjilje të Kupës Botërore të Futbollit.
Ndërprerja e papritur e energjisë elektrike ndodhi të martën në Guatemalë: pa dritë mbetën 14.3 milionë banorë të vendit. Deri tani nuk janë evidentuar shkaqet e situatës së jashtëzakonshme.
Në centralin bërthamor japonez “Fukushima-1” ndodhi një rrjedhje e re uji radioaktiv. Për këtë njoftoi kompania operatore e centralit.
Ndërtimi i pavionit rus në ekspozitën mbarëbotërore EKSPO-2012 po përfundon. Kjo ekspozitë do qëndrojë e hapur nga 12 maji deri me 12 gusht, në qytetin port të Koresë së Jugut, Josu dhe do t’i kushtohet temës, “Jeta e oqeanit dhe zona bregdetare: resurset llojeshumë dhe shfrytëzimi racional i tyre”.
Në më shumë se 50 qytete braziliane është shpallur gjendje e jashtëzakonshme
Shtëpia e modës “Firdaws”, themeluar nga bashkëshortja e kreut të Republikës së Çeçenisë, Ramzan Kadirov, Mednji Kadirova, paraqiti në Dubai koleksionin e ri të dizajnit të veshjeve “Ledi e Çeçenisë”. Të ftuarit në sfilatë panë më shumë se 70 komplete veshjesh për ditën dhe për mbrëmje, përfshirë fustane nusesh prej kadifeje, prej copash me fije mëndafshi transparent, prej mëndafshi dhe dantella, të stolisura me qëndisma në stilin oriental dhe me gurë gjysëm të çmuar.
Hetuesit e qytetit francez Lille të hënën i paraqitën ish Kreut të FMN-së Dominique Strauss-Kahn akuzat për implikim në kodoshllëk në përbërjen e një grupi kriminal. Strauss-Kahn i mohon akuzat që i janë paraqitur atij.
Në Dubai u zhvillua demonstrimi i koleksionit të veshjeve për femrat myslimane “Lady e Çeçenisë” nga Shtëpia e Modës Firdaws, e themeluar nga bashkëshortja e Presidentit të Republikës Çeçene Ramzan Kadirov - Medni Kadirova, njofton Agjencia France-Presse.
Parku më i ri kombëtar rus “Arktiku rus” planifikon të pranojë këtë vit dy herë më shumë vizitorë se vitin e kaluar. 11 kroçera të Arktikut, 7 anije nga tre vende dhe 865 turistë nga cepa të ndryshëm të botës - është ky rezultati i sezonit të parë turistik në territorin më të përhumbur verior të Euroazisë.
Regjisori holivudian James Cameron u zhyt deri në fundit e Hendekut Mariana - pikës më të thellë të Oqeanin Botëror.
Vëllai i madh i terroristit Mohammed Merah, fajtor për vrasjet e bujshme të shtatë personave në jugperëndim të Francës, Abdelkader është akuzuar për bashkëpunim në krim.
Një tërmet me magnitudë 7.2 ballë ra natën në të gdhirë të së hënës në pjesën qendrore të Kilit.
Sateliti i komunikacionit Intelsat-22, i cili u lëshua të dielën nga kozmodromi Bajkonur me
Në Indi në mars nga gripi i derrave vdiqën 12 persona, rreth 130 të tjerë janë infektuar, njofton Ministria e Shëndetësisë e vendit.
Në Lisbonë demonstrata e drejtuar kundër masave të qeverisë për reduktimin
Policia e Madridit hapi çështje penale kundër një grupi krimi të organizuar nga Serbia. Anëtarët e tij dyshohen për vrasje dhe ngrënie të njeriut.
Serbia, Spanja, vrasje, gjyq, kanibalizëm
Shkollat braziliane filluan të vendosin në uniformën e nxënësve mikroç
Ekspertët mjeko-ligjorë kanë bërë të ditura rezultatet e hetimit të vdekjes së këngëtares Whitney Houston, duke konfirmuar se nuk u gjetën shenja traumash apo dhune në trupin e saj.
I burgosuri i kolonisë së riedukimit të të dënuarve ordinerëve në veri të Rusi bëri një arratisje të guximshme.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2012
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2012
3
9
10
17
18
24
25
31