×
Sociale Shkurt 2012
Kryeministri aktual i Rusisë dhe kandidati presidencial Vladimir Putin ka ndërmend të publikojë artikullin
Ndërtesa e kullës më të lartë televizive në botë “Tokyo Sky Tree” përfundoi së ndërtuari në kryeqytetin e Japonisë. Lartësia e “Tokyo Sky Tree” së bashku me antenën përbën 634 metra.
Popujt e veriut të Rusisë i duan ngricat e forta dhe dëborën. Prandaj kanë vendosur që ditën e fundit të dimrit të festojnë një festë të re - Dita e mbrojtjes së të ftohtit.
Google, Apple dhe Facebook po përgatisin një invazion në territorin e kontrolluar nga qeveritë kombëtare dhe “balenat” e ekonomisë tradicionale: bankat dhe korporatat e mëdha.
Kufomat e disa njerëzve të vrarë gjatë sulmeve terroriste të 11 shtatorit të vitit 2001 në Nju Jork u groposën në një vendgrumbullim plehrash. Për këtë flitet në raportin e përgatitur me porosi të Pentagonit.
Në Indi filloi greva mbarëkombëtare. Miliona punëtorë kërkojnë përmirësimin e kushteve të punës, ndalimin e shitjeve të ndërmarrjeve shtetërore dhe marrjen e masave kundër ritmeve të larta të inflacionit.
Një tërmet i ri ra në Republikën Tuva (Siberi) të hë
Varrin e Whitney Houston, e cila ndërroi jetë në një dhomë hoteli m
Njohja e legjionerëve të trupave naziste SS si luftëtarë për lirin
Në Gjeorgji, pavarësisht nga protestat e shumta të banorëve vendas, po prishin edhe
Ish Presidenti i Egjiptit Hosni Mubarak ka refuzuar fjalën e fundit në gjyq, njoftoi televizioni egjiptian.
Që nga 1 prilli në Bashkimin Evropian do të fillojnë të funksionojnë rregulla të reja. Në përputhje me to pakicat kombëtare, folëse të gjuhëve jokombëtare, mund t’u japin atyre statusin zyrtar.
Qendra lituaneze për Studimin e gjenocidit dhe Rezistencës publikoi një listë të
Institucioni i lartë arsimor për ekonomi, më i vjetri në Rusi, i famshmi Universitet i Ekonomisë i Rusisë, që mban emrin e Plehanovit, feston jubileun e 105-vjetorit.
Presidenti i Venezuelës Hugo Chavez do të bëjë edhe një operacion tjetër për heqjen e vatrës së tumorit.
Gjykata e Zelandës së Re liroi me kusht bashkëpronarin e file sharing site MegaUpload, që u mbyll në janar me kërkesën e autoriteteve amerikane.
Gjykata Evropiane e Drejtësisë del pro privatësisë në Internet. Në Luksemburg arritën në konkluzionin, se rrjetet sociale nuk mund të detyrohen për të instaluar sistemet e anti-piraterisë: sepse filtrimi i përmbajtjes (content) shkel të drejtat e përdoruesve.
Bota, Interneti, përdorues, të drejtat e autorit, Gjykata Evropiane e Drejtësisë
Një shatërvan nafte shpërtheu në oborrin e një shtëpie private në qytetin perëndimor ukrainas Borisllav.
Autoritetet japoneze do të marrin masa suplementare sigurie në Tokio për shkak të faktit se studimet e zhvilluara kanë evidentuar rrezikun e rënies së një tërmeti më të fortë sesa mendohej më parë në zonën e kryeqytetit të vendit.
Autoritetet kiliane kanë mbylluar kufirin me Perunë për shkak të faktit se gjatë
Ish Kreu i FMN-së Dominique Strauss-Kahn sot u arrestua nën akuzën për pjesëmarrje në organizim prostitucioni (proksenet femrash). Për këtë njoftojnë mediat franceze.
Që nga fillimi i dimrit në Afganistan kanë vdekur nga acari i paparë 40 fëmijë. Ky dimër u bë më i ftohti për 10 vitet e fundit.
Referenduni mbarëkombëtar në lidhje me çështjen që ka të b
Kisha Orthodhokse Ruse (KOR) nuk del kundër teknologjisë së trajtimit teknologjik të qelizave. Por
U zhvillua dasma e parë në Pallatin prej akulli të lidhjes së martesave në rrethin polar të Arktikut.
Rusia, martesa, dëbora, akull, fshat turistik, rrethi polar
Disa vendankorime jo të mëdha, 4 maune dhe si të paktën 110 barka me tonazh të vogël u dëmtuan rëndë ose u përfshinë nga lëvizja e akujve në lumin Danub, në rajonin e Beogradit.
anija, akull, Danubi
Skandalet në baza fetare në vendet e BE-së nuk po rreshtin. Pas asaj kur komuniteti mysliman i propozoi banorëve të Evropës për të minimizuar maksimalisht mbajtjen e qenve, nga evropianët pasoi përgjigjja ndaj ofertës së tij.
Bashkëpunëtori i shërbimit të pavarur britanik të sigurisë humbi USB flash drive me informacion të klasifikuar sekret gjatë kohës së vizitës së vet në Indi. Për këtë njoftoi website i gazetës britanike Sun.
Anthony Shadid vdiq pas një krizë astme në Siri. Ai u plagos në Bregun Per
Rusishtja do të bëhet gjuhë e dytë shtetërore në Letoni, në qoftë se për ndryshimin e statusit të saj në referendumin e ditës së shtunë do të japin votën e vet më shumë se 50% e votuesve.
Në Gadishullin e Kamçatkës (Lindja e Largët e Rusisë) pritet erupsioni i fuqishëm i vullkanit Bezymianny (Безымянный), i cili ndodhet në pjesën qendrore të grupit të vullkaneve Klyuchevskaya (Ключевская).
Perandori japonez Akihito u shtrua në spital në përgatitje të ndërhyrjes kirurgjikale në zemër. Të shtunën specialistët nga Spitali Universitar Juntendo do t’i bëjnë monarkut 78-vjeçar një ndërhyrje by-passi të arteries koronare.
Mjekët gjermanë përfunduan ekzaminimin mjekësor të gjendjes shëndetësore të ish Kryeministres ukrainase Julia Timoshenko në kampin e burgimit, ku ndodhet aktualisht ajo, dhe tashmë u larguan nga vendi.
Një banor i Provincës Sichuan të Kinës fitoi në llotari pothuajse 42
Të paktën 20 persona u lënduan të martën si rezultat i zjarrit që shpërtheu në qendër të qytetit rus Vollgograd. Ata u shtruan në spital me djegie nga 10 deri 40 për qind të sipërfaqes së trupit.
Akullnaja islandeze Snayfedlsyekyudl tani po vjen duke u zvogëluar në mënyrë drastike dhe po tërhiqet kaq shpejt, saqë ka shumë mundësi të zhduket plotësisht brenda disa dekadave.
Ish Udhëheqësit të Koresë së Veriut Kim Jong II, i cili e ka udhëhequr vendin nga viti 1994 deri në vitin 2011, iu dha pas vdekjes titulli Gjeneralisimus.
Në Detin Azov dhjetra anije u gjendën të mbërthyera në grackën e akullit. Zakonisht ky det nuk ngrin në dimër, por në zonat bregdetare tashmë për gati një muaj po mbajnë ngrica të papara.
Çështja e strehimit është një problem i madh, tejet serioz për pjes
Greva pa afat e punonjësve të transportit hekurudhor ka paralizuar qarkullimin e trenave në mbarë vendin, njoftoi të martën radiostacioni shtetëror Kol Israel.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
Shkurt 2012
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2012
4
5
11
12
16
18
19
23
25
26