×
Sociale Janar 2012
Shuma e përafërt e dëmit, që u shkaktua si rezultat i daljes
Ksenofobia agresive në Rusi po shkon në rënie. Kështu deklaroi drejtori i Zyrës për të Drejtat e Njeriut në Moskë, Aleksandër Brod.
Katastrofa që ndodhi me anijen turistike “Costa Concordia”, e cila u përplas me shk
Në Rajonin e Amurit (Lindja e Largët e Federatës Ruse) sot në mëngjes dolën nga shinat 17 vagona-çisterna me naftë, morrën flakë 13 prej tyre.
Në Runet iu shpall luftë marrëzive, budallallëqeve. Filloi të funksionojë faqja (site) “Rusia pa absurditete” (ose “Rusia pa gjëra të pakuptimta, budallallëqe”) - platforma për ankesa në lidhje me ligjet absurde.
Organizatorët e mitingut të opozitës, i cili është caktuar për
MPB e Rusisë iu drejtua organeve kompetente të Austrisë, ku ndodhet aktualisht Elena Baturina, pë
I ftohti i qëndrueshëm, që është vendosur që prej disa ditësh në Moskë (nga -18 deri në -20), do të vijë duke u përforcuar gjatë kësaj jave.
Shkencëtarët kinezë kanë studiuar trurin e njeriut, i cili vuan nga varësia prej internetit. Përfundimi është i trishtueshëm: dashuria për internetin shkatërron sistemin nervor vegjetativ (autonom) të njeriut, jo më pak se alkooli, apo duhani.
Për eliminimin e pasojave të aksidentit me anijen e madhe turistike “Costa Concordia” do të duhen nga 7 deri në 10 muaj, njoftuan ekspertët. Rreth dy muaj kohë do të marrin të gjitha vlerësimet e domosdoshme teknike.
Më 27 janar në mbarë botën për herë të shtatë kremtohet Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të viktimave të Holokaustit.
“Plagët e padukshme të ushtarit”, “Lufta në mendjet e njerëzve
Sot në Rusi kremtohet Dita Ndërkombëtare e Përkujtimit të viktimave të Holokaustit.
Të enjten zjarrfikësit gjetën trupat pa jetë të 5 personave nën rënojat e tre godinave në Shëtitoren 13 Maji në qendër të Rio de Janeiro.
Kremlini i Moskës është një muze-rezervat unikal dhe njëkohësisht rezidenc
Qeveria e Moskës bashkërenditi itinerarin e marshimit të opozitës dhe lejoi zhvillimin
Në qendër të Rio de Janeiro, në rajonin e ndërtesave historike dhe zyrave, u shembën 2 godina shumëkatëshe. Ka të vrarë dhe të plagosur. Nuk dihet se sa persona kanë mbetur nën rrënojat e tyre.
Fakulteti i Gazetarisë i Universitetit Shtetëror të Moskës (MGU) priti sot Presidentin Dimitri
Shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar se Pika e famshme “G” (G-Spot) ka shumë gjasa që nuk ekziston. Argumenti kryesor për një konfirmim të tillë u bë analizimi i më shumë se 100 studimeve shkencore gjatë 60 viteve të fundit.
Presidenti rus Dimitri Medvediev pranon se në Rusi ekziston një presion i caktuar mbi mediat, por mohon megjithatë prezencën e censurës së rreptë. “Unë mund të pajtohem plotësisht me mendimit tuaj se mbi mjetet e informimit masiv shpesh herë ushtrohet presion.
Rusia është një vend i lirë, i hapur në të cilën nuk do të ketë më kurrë diktaturë. Për këtë deklaroi Kryeministri Vladimir Putin në takimin me studentët e Universitetit Politeknik të qytetit Tomsk (Siberi Perëndimore).
Themeluesi i faqes “WikiLeaks” Julian Assange do të drejtojë në Kanalin televiziv “Russia Today” një tok shou (talk show), njoftohet në site e këtij kanali televiziv. Programi ekskluziv i TV “Russia Today” do të fillojë të transmetohet nga marsi i vitit 2012.
Një protestë të fuqishme publike shkaktuan në Portugali fjalët e Presidentit të vendit Aníbal Cavaco Silva. Kryetari i shtetit, duke komentuar vendosjen e masave të diktuara fiskale shtrënguese, u ankua për reduktimin e të ardhurave të veta.
Presidentit të Venezuelës Hugo Chavez i kanë mbetur për të jetuar n
Operatorja e centralit bërthamor “Fukushima-1” kompania TEPCO deklaroi mbi rritjen e emisioneve të elementeve radioaktive nga centrali gjatë këtij muaji.
Grupi i hakerëve "Anonymous" ka ndërmend të sulmojë Rrjetin Shoqëror “Facebook” në Internet në vazhdim të online-protestës së vet kundër projektligjeve SOPA (Stop Online Piracy Act) dhe PIPA (Protect IP Act), që po shqyrtohen aktualisht në SHBA.
Më 24 janar të vitit 2011 një terrorist kamikaze hodhi veten në erë n
Organizata ndërkombëtare për të drejtat e njeriut Human Rights Watch publikoi raportin, në të cilin kritikohet Gjeorgjia për respektimin e pamjaftueshëm në fushën e të drejtave të njeriut.
Një ciklon i fuqishëm goditi sot bregdetin verilindor të Australisë. Goditja kryesore e ciklonit i ra për pjesë Brisbane dhe Gold Coast. Ai solli me vete erëra të dhunshme dhe shira të rrëmbyer. Autoritetet morrën vendimin për të mbyllur autostradat kryesore.
Themeluesi i faqes WikiLeaks Julian Assange do të bëhet drejtues emisionesh televizive. Tema e emisioneve të tij - e ardhmja e bashkësisë ndërkombëtare.
Në Rusi po përkujtojnë viktimat e atentatit në aeroportin e Moskës Domodedovo. Fiks një vit më parë, më 24 janar 2011, një terrorist kamikaz, hodhi në erë eksplozivin e shahidit mbërthyer në brez.
Në janar të këtij viti u regjistruan 9 raste të vdekjes së njer
Në prefekturën japoneze Fukushima sot më 20:45 sipas orës lokale (GTM) ra një tërmet me magnitudë prej 5.1 ballë të shkallës Rihter.
Shën Peterburgu synon ta afrojë veten në tregun turistik me ndihmën e brendeve gastronomike.
Rreth 6.000 ton çakëll, të kontaminuara me substanca radioaktive pas aksidentit që ndodhi në centralin bërthamor “Fukushima-1”, janë përdorur gjatë ndërtimit të shtëpive të reja në prefekturën japoneze Fukushima.
Kryeministri rus vazhdon, si dhe më parë, të ruajë pozita kryesuese në mesin e kandidatëve për president të vendit.
Një miting antifashist proteste u zhvillua ne mbrëmjen e 19 janarit në Moskë. Kjo veprimtari, organizuar nga “Komiteti i 19 janarit”, i kushtohej përkujtimit të avokatit të vrarë, Stanisllav Markellov dhe gazetares së “Novaja Gazeta”, Anastasia Baburova.
Zgjedhjet e ardhshme presidenciale, marrëdhëniet e autoriteteve dhe opozitës, pabarazia sociale dhe rrug
Një tërmet me magnitudë 6.1 ballë sipas shkallës Rihter ra sot në bregdetin e Zelandës së Re. Epiqendra e tij e fiksua në det rreth 200 kilometra në perëndim të qytetit Invercargill.
Krijuesi i Facebook Mark Zuckerberg doli kundër projektligjeve të SOPA (Stop Online Piracy Act) dhe PIPA (Protect IP Act) që po shqyrtohen aktualisht në SHBA.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
2
3
5
8
14
15
21
22
28
29