×
Sociale Dhjetor 2011
Pensionistja nga Rostovi mbi Don fitoi në llotarinë shtetërore (Goslloto) 418.000 $. Një shumë të tillë i solli asaj Llotaria që u zhvillua që më 12 dhjetor.
KQZ-ja e Rusisë bëri publike të ardhurat e liderëve të partive politike ruse.
Kuajve më elegantë të racës së lashtë Akhal Teke i është përkushtuar monedha përkujtimore prej argjendi, e cila u lëshua në qarkullim sot në Bjellorusi.
Sipas të dhënave paraprake, shkak i zjarrit që shpërtheu në konviktin e
Vullkani Cleveland u aktivizua në Ishujt Aleutian në shtetin amerikan të Alaskës. Në momentet aktuale reja e hirit është ngritur në lartësinë 4.500 metra dhe, sipas parashikimeve, mund të arrijë deri në lartësinë 6 kilometra.
Zjarri në kantierin detar të rajonit Murmansk (në veri të Rusisë), ku ndodhej për riparim nëndetësja bërthamore “Ekaterinburg”, u arrit të shuhet.
Zjarri që shpërtheu në kantjerin detar në rajonin Murmansk (në veri të pjesës evropiane të Rusisë) u arrit të shuhet.
Kriza në zonën e euros, trazirat politike në Lindjen e Mesme dhe në Afrik
Në Korenë e Veriut në mesditë, sipas orës lokale, gjëmuan të shtënat e topave, ushtuan buritë e lokomotivave dhe anijeve,  populli nderoi kujtimin e Kim Jong II me tre minuta heshtje.
Më shumë se 20.000 shpëtues dhe bashkëpunëtorë të organeve
Nëndetësja bërthamore “Ekaterinburg” ka marrë flakë në kantjerin detar të qytetit Rosliakovo (rajoni Murmansk). Në vendin e ngjarjes tashmë po punojnë 2 brigada zjarrëfikëse. Në shuarjen e zjarrit është përfshirë edhe një helikopter.
Emri i themeluesit të WikiLeaks Julian Assange është i njohur në të gjithë botën për shkak të demaskimeve të shumta mjaft të bujshme.
WikiLeaks, libri, biografi
Në pyjet e Ingushetisë (Kaukazi i Veriut), rojet kufitare kapën një krijesë të çuditshme që ngjason shumë me “Njeriun e dëborës” (Yeti apo Bigfoot).
Akullthyesja e Koresë së Jugut “Aaron” e nxorri anijen ruse të peshkimit “Sparta” në ujëra të pastra pa akuj. “Sparta” u ndodh e bllokuar midis akujve në brigjet e Antarktidës më 15 dhjetor.
Kompleksi i kostruksioneve mbrojtëse e shpëtoi Shën Petersburgun nga përmbytja q
Për balsamimin e trupit të Udhëheqësit të Koresë së
Sipas rregullit të miratuar punën e web-camerave në zgjedhjet presidenciale të 4 marsit të vitit 2012 në çdo qendër votimi do ta ndjekin në mënyrë të vazhdueshme 2 kamera vëzhgimi.
Kryeministri Vladimir Putin u njoh sërish nga qytetarët rusë si “Njeriu i Vitit”. Sipas rezultateve të studimeve të Qendrës Analitike të Yuri Levada, Kryetari i qeverisë ruse renditet në rreshtin e parë të rating të popullaritetit që nga viti 1999.
Vladimir Putin, anketim, rejting, popullaritet, Valentina Matvienko
Sipas njoftimeve të meteorologëve në Moskë gjatë periudhës nga 26-28 dhjetor janë thyer tre rekorde ditore të temperaturave të larta.
Aeroporti më i lartë në botë do të ndërtohet në terrenin malor të Tibetit. Ai do të vendoset në lartësinë 4.400 metra mbi nivelin e detit.
Akullthyesja koreanojugore “Aaron” të mërkurën në mëngjes filloi zhbllokimin e anijes ruse të peshkimit “Sparta” nga robëria e akujve.
Siç njoftoi të martën Ministri i Punëve të Brendshme dhe i Drejt
Në qytetin Osh të Kirgistanit jugor u rrëzua aeroplani “Tu-134” i Kompanisë ajrore “Kirgistan”, i cili po kryente fluturimin sipas itinerarit Bishkek-Osh.
Në Republikën Tuva (e cila ndodhet në Siberinë jugore), në lidhje me tërmetin e fuqishëm që ra, është shpallur gjendje e jashtëzakonshme. Fuqia e tërmetit, që ra të martën, ishte 6.7 ballë sipas shkallës Rihter.
Ceremonia e dhënies së lamtumirës së fundit Kim Jong II po zhvillohet sot në kryeqytetin e Koresë së Veriut - Phenian.
Një zjarr i fuqishëm shpërtheu sot në Omsk (në zonën
Në Moskë policia është vënë në kërkim të
Në korpusin e anijes ruse të peshkimit “Sparta”, e cila është mbë
Autoritetet e Finlandës lejuan anijen britanike të mallrave “Thor Liberty” të vazhdojë lundrimin pa raketat amerikane kundërajrore “Patriot”. Doganierët e ndaluan anijen më 21 dhjetor në portin Kotka mbi bazë të dyshimit për eksportim të paligjshëm armatimesh.
Operacioni i kërkimit në ngushticën La Perouse, ku u ndodh në situatë
Cikloni atlantik “Patrik” ka sjellë një mot të stuhishëm në qytetin rus Shën Petersburg.
Në 100-vjetorin e fundosjes së “Titanic” me batiskafët rusë të thell
Uragani “Patrick” kaloi me një shtrirje të gjerë nëpër territorin e Finlandës dhe e braktisi vendin vetëm këtë pasdite. Tani uragani po lëviz në drejtim të Shën Petersburgut.
Në Moskë sot ndodhi një fenomen tepër i rrallë për stinën e dimrit - ushtuan bubullimat.
Moska, moti, anomali, stuhi, dëbora, bubullima
Ministria e Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ) e Rusisë do të dërgojë
Një aksident i madh automobilistik ndodhi në Moskë: në pjesën veriperëndimore të autostradës unazore të kryeqytetit rus u përplasën 21 makina.
Në ngushticën La Perouse në agim rifilloi operacioni i kërkimit në rajonin
Anija ruse e peshkimit “Sparta”, e cila mori një të çarë pranë
Qendra mbarëruse për Hulumtime të Opinionit Publik (VCIOM) në sondazhin e vet social tradicional në vigjilje të Vitit të Ri, të zhvilluar më 17-18 dhjetor, anketoi 1.600 banorë në 46 rajone, qarqe dhe republikave të Federatës Ruse.
Rusët përcaktuan ngjarjet më të rëndësishme, sipas mendimit të tyre, të vitit në përfundim.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Dhjetor 2011
Kalendari i ngjarjeve
Dhjetor 2011
3
8
10
11
17
18
24
25
31