×
Sociale 2 gusht 2011
Astronautët japonezë Toyohiro Akiyama dhe Koichi Wakata u nderuan me medaljet ruse “Për
Rusia anuloi monitorimin sanitar të fluturimeve nga vendet e BE. Që nga dita e sotme aeroplanët që vijnë nga Evropa nuk do të kalojnë më testin e detyrueshëm që u vendos më 26 maj.
Çështja e juristit të Fondit “Hermitage Capital Management” Sergei Magnitski, i cili vdiq n
Këtë mëngjes në qytetin Komsomolsk në Amur (Lindja e Largët e Rusisë) në një kopsht fëmijësh buçiti një shpërthim.
U shënua një nivel rekord jashtëzakonisht i lartë rrezatimi radioaktiv në elektrostacionin atomik “Fukushima-1”, njoftojnë mediat japoneze. Niveli i rrezatimit ka arritur 10.000 millisieverts në orë - dozë vdekjeprurëse kjo për njeriun.
Banorëve të qarkut të Kaliningradit të Rusisë duhet tu akordohet e drejta për të shkuar në Poloni dhe në Lituani pa viza. Me një iniciativë të tillë doli Komisioni Evropian.
Në qytetin Kunming në jugperëndim të Kinës u zbulua një dyqan mobiljesh, i cili kopjon pikë për pikë idetë e firmës suedeze IKEA. Dyqani ndodhet në një godinë 4-katëshe me sipërfaqe prej 10.000 metrash katrore.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2011
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2011
6
7
13
14
20
21
27
28