×
Sociale Gusht 2011
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev i propozoi biznesmenëve të suksesshëm tu japin nx
Sot në Gorni Altai (Siberi) gjatë kërkimit të fragmenteve të anijes kozmike të transportimit të mallrave “Progress” u gjet helikopteri Mi-2, i cili u rrëzua në vitin 1975.
Të dhënat e fundit mbi shpërthimet në Grozni i bëri publike Ministri i Brendshëm i Rusisë Rashid Nurgalijev. Gjithsej buçitën 3 shpërthime. Dy prej terroristëve kamikaze janë identifikuar.
Banka Qendrore e Rusisë më 1 shtator do të verë në qarkullim 3 monedha
Në kryeqytetin e Çeçenisë një terrorist kamikaze hodhi veten në erë në momentin kur atë u përpoq ta ndalonte për kontroll dokumentash policia.
Vera e vitit 2011 u rendit në vendin e tretë në listën e verave
Në Lituani u përplasën 2 avionë ushtarakë francez dhe lituanez. Incidenti ndodhi
Ekspertët e OKB-së paralajmërojnë për një shpërthim të mundshëm të gripit të shpendëve, i cili mund të përhapet në mbarë botën në fund të vjeshtës - në fillim të dimrit.
Furnizimi me energji elektrike i kryeqytetit amerikan, që u ndërpre për shkak të uraganit “Irene”, do të rivendoset deri në mbrëmjen e ditës së enjte.
Në Bjellorusi tre herë brenda një muaji u rritën çmimet e mishit. Me
Në mbrëmjen e 29 gushtit në Karaçaievo-Çerkesia (Republika e Federatë
Kryeministri rus Vladimir Putin të hënën mori pjesë në bike-show në
Kushtet e motit po i komplikojnë jashtë mase kërkimet e fragmenteve të anijes kozmike “Progress” në Republikën Altai (Siberi): në male ka rënë dëborë, gjithçka është mbuluar nga një mjegull e dendur.
Në periferitë e Moskës, si rezultat i rrëzimit të avionit Jak-52, gjetën vdekjen 2 persona që ndodheshin në bordin e tij.
Rreth 10 persona u drejtuan në spitalin e fshatit Karakoksha, i cili ndodhet rreth 100 km larg vendit të rënies së supozuar të fragmenteve të anijes kozmike ruse të mallrave “Progress”, me ankesa për dhimbje të forta koke, tension të lartë dhe dhimbje fyti.
Banorët e vendosur në zonat ultësira të Nju Jorkut do të fillojnë ti evakuojnë në lidhje me afrimin e uraganit “Irene”. Urdhëri përkatës u dha nga Kryetari i Bashkisë së qytetit Michael Bloomberg.
Kryedizajner i koncernit “AvtoVAZ”, prodhuesit kryesor të automobilave në Rusi, do të bëhet Steve Mattin, në të kaluarën Drejtor Dizajni i Volvo Car Corporation. Anglezi Steve Mattin ka punuar 17 vjet në Mercedes-Benz.
Në aeroportin e Novo Urengoi (të Krahinës autonome Jamalo-Nenetsk) më 08: 40 sipas orës së Moskës aeroplanit Jak-42 i mori flakë shasia e majtë. 85 pasagjerët dhe 3 anëtarët e ekuipazhit të tij u evakuuan.
Në Novorossijsk po përfundon përgatitja për Festivalin e 16 ndërkombëtar Bike-Show. Ai do të zhvillohet më 27 gusht.
Në bordin e anijes ruse me vela “Nadiezhda” (“Shpresa”), e cila po pë
Hetimi disponon të dhëna mbi porositësin e dyshuar të vrasjes së gazetares së botimit “Novaja Gazeta” («Новая Газета») Anna Politkovskaja, njoftoi Zëdhënësi i Komisionit Hetimor të Rusisë Vladimir Markin.
Një banor i jugut të Francës fitoi tashmë për të dytën herë për 15 vjet në lotari 3 milionë euro. Më parë, në vitin 1996, ai arriti të fitojë 2,8 milionë euro.
Ministria e Situatave të Jashtëzakonshme e Federatës Ruse deklaroi se do të mbrojë nga sulmet e peshkaqenëve sportistët gjatë kohës së zhvillimit të fazës finale të Kampionatit të Rusisë në disiplinën Surfing.
Rrjeti social rus me mjaft popullaritet www.vkontakte.ru të hënën aplikoi funksionin e premtuar për heqjen e profilit personal.
Në periudhën e verës shumica dërrmuese e rusëve (81%) kohë pas kohe blejnë akullore. Për këtë dëshmon sondazhi i zhvilluar në gusht nga organizata ROMIR.
Rusia, anketim, akullore
Arusha sulmoi një grup njerëzish që ndodheshin me pushime në Gadishullin e Kamçatkës. Gjahtarët u detyruan ta vrasin kafshën grabitqare. Ajo shpesh herë shkonte drejt e tek kampi turistik dhe kohët e fundit ishte bërë shumë agresive.
Numri i aksidenteve ajrore me aeroplanët civilë në Rusi është rritur në
Në konferencën ndërkombëtare në Varshavë, kushtuar Ditës Evropiane
Në Primorie (Lindja e Largët e Rusisë) filloi gjuetia ndaj peshkaqenit njeri-ngrënës, i cili ka sulmuar tashmë dy herë banorët vendas. Në kërkim të grabitqarit detar do të dalin tre anije të mëdha peshkimi dhe një bot.
Aeroplani An-2 kreu sot një ulje të detyruar në Republikën Tuva (Siberi). Sipas të dhënave paraprake, një person gjeti vdekjen dhe tre të tjerë kanë marrë trauma të rënda.
Më 22 gusht Rusia kremton Ditën e Flamurit Shtetëror. Trengjyrëshi tradicional ka
Rusia, flamuri, simbolika shtetërore
Zjarri i madh që ra në rezervatin e madh shtetëror rumun në deltë
Uragani që shpërtheu të dielën në mbrëmje hodhi nga ura tre punëtorë në ishullin Rus në Vladivostok.
Një peshkaqen i madh u duk pranë brigjeve të Vladivostokut (Lindje e Largët e
Në qiellin mbi qytetin periferik të Moskës - Zhukovsk, ku po zhvillohet Salloni Ndërkombëtar i Aviacionit, sot u duk një zemër e madhe.
Për shkak të mjegullës së dendur shtyrja e kohës së
Peshkaqenët-njeringrënës, të cilët sulmuan dhe traumatizuan 2 veta në Primorye (Lindja e Largët e Rusisë), u vendos të kapen. Tani po shqyrtohet problemi se në ç’mënyrë të bëhet kjo.
Çmimet botërore të produkteve ushqimore u rritën deri në 33% në
Në Uzbekistan që nga data 9 gusht po vazhdon bllokimi i shumë burimeve online të lajmeve, kryesisht të huaja. As autoritetet, as Internet Service Providers nuk e komentojnë këtë fakt.
Të gjithë fëmijët e lindur në qytetin periferik të Moskë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2011
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2011
6
7
13
14
20
21
27
28