×
Sociale Korrik 2011
Monumenti i parë i UFO-s në Rusi u përurua në rajonin e Permit (Ural).
Si shkak kryesor të rrëzimit të aeroplanit të Presidentit polak Lech Kaczynski në
Shkollat ruse në Letoni janë krenaria e republikës, deklaroi në intervistën e vet dhënë kanalit televiziv lokal PRO100TV Këshilltarja e Presidentit Elina Egle.
Kryetari i Komisionit qeveritar polak, i cili po heton shkaqet e aksidentit ajror që ndodhi me aeroplanin presidencial
Natën e kaluar Moskën e përfshiu një stuhi e fuqishme. Era me shpejtësi 20 metra në sekondë shkuli me gjithë rrënjë dhe rrëzoi shumë pemë, hodhi në tokë konstruksionet e reklamave dhe përmbysi automobilat.
Vapa anomale që është vendosur aktualisht në zonën e Rusisë Qendrore mund
Në gjysmën e parë të këtij viti Irani u bë lider botëror përkatësisht ekzekutimit të dënimeve me vdekje, njoftoi Ministrja e Jashtme e Bashkimit Evropian Catherine Ashton.
Gjykimi i Andres Breivik, i cili pranoi se më 22 korrik organizoi shpërthimin pranë godinave
Policët çekë kanë ndërmend të “shpërblejnë” shoferët e kthjellët me një shishe birre joalkoolike.
Rrjeti rus http://vkontakte.ru u ofroi përdoruesve mundësinë për të dërguar mesazhe personale në postë tjetër e-mail.
Të martën në Moskë me një temperaturë ajri +33 gradë celsius
Zjarret pyjore në Rusi po përfshijnë me shpejtësi territore të reja. M
Në Kinë, si pasojë e përmbytjeve dhe rrëshqitjeve të dheut, të shkaktuara nga shirat e rrëmbyeshëm gjetën vdekjen 54 veta.
Varri i Apostull Filipit - njërit prej 12 dishepujve të Jezu Krishtit - u gjet në vendpushimin turk të ujërave termale Pamukkale.
Anders Breivik e mbështeti funksionari i Partisë ultra të dhjathtë të Francës “Fronti Kombëtar” Jacque Koutelu.
Në Rusi hyri në fuqi ligji që bën më të rrepta kërkesat ndaj mbrojtjes së të dhënave personale.
Instituti “Robert Koch” (Gjermani) deklaroi se epidemia e infeksionit intestinal (të zorrëve) në Evropë, e shkaktuar nga bacili tejet i rrezikshëm E. coli, përfundoi.
Për shkak të vapës së madhe në Rusi janë aktivizuar zjarret pyjore.
Shërbimi Sanitar i Rusisë shpreson të marrë nga Japonia të dhëna
Mbi 200 pacifistë nga 17 vende të botës zhvilluan në Suedi aksionin masiv të mosbindjes qytetare.
Suedia, protesta, pacifist, militarizmi
Një rekord i ri temterature gjatë sezonit të kësaj vere u regjistrua të
Anders Breivik, i akuzuar për kryerje të aktit të dyfishtë terrorist më 22 korrik në Norvegji, deklaroi se ka patur 2 bashkëpunëtorë në atdhe dhe disa të tjerë jashtë shtetit.
Siç shkruan sot gazeta ruse “RBC Daily” («РБК Daily »), më tepër se 50.000 faqe me informacionin e plotë mbi blerësit e Internet (on-line) dyqaneve u gjendën në akses të hapur në motorët e kërkimit Yandex dhe Google.
Terroristit norvegjez Anders Behring Breivik mund ti jepet masa më e lartë e dënimit që ekziston në Norvegji - 30 vjet burgim. Për këtë njoftuan sot në Oslo.
Rusia dërgoi në Libi edhe një parti tjetër ndihmash humanitare. Sot në
Në Kaliforni (SHBA) në moshën 95-vjeçare ndërroi jetë Handler Elliott - krijuesi i kukullës Barbie dhe bashkë-themeluesi i Kompanisë Mattel, e njohur në mbarë botën me lodrat e saj.
kukulla, Kalifornia
Në Ambasadën e Norvegjisë në Rusi u hap Libri i kujtesës p
Një mision të pazakontë do të duhet të kryejnë kozmonautët rusë Sergei Vollkov dhe Aleksandër Samokutiajev, të cilët punojnë aktualisht në obitë, gjatë daljes në kozmos të hapur të planifikuar për datën 3 gusht.
I arrestuari në Norvegji mbi bazë të dyshimit për kryerje të aktit të dyfishtë terrorist Anders Breivik deklaroi se planifikonte atentatin ndaj Kryeministres së vendit Gro Harlem Brundtland. Ajo e ka kryesuar tri herë qeverinë, respektivisht në vitet 1981, 1996 dhe tani.
Zjarri që ra të dielën e kaluar në stacionin e trenit Tiburtina në Romë pezulloi faktikisht komunikimin mes veriut dhe jugut të vendit. Tiburtina është nyja e dytë e transportit për nga rëndësia e vet e kryeqytetit italian.
Terroristi norvegjez Anders Breivik, në ndërgjegjen e të cilit janë më shumë
Siç njoftuan nga Ministria e Situatave të Jashtëzakonshme, në Gadishullin e Çukotkë
Polici Trond Berntsen, vëllai për nënë i Crown Princeshës s
Operacioni i kërkimit në zonën e katastrofës së anijes “Bullgaria” u ndërpre. Të gjithë trupat e pasagjerëve të mbytur u gjetën dhe u ngritën në sipërfaqe, 3 prej tyre nuk janë identifikuar ende.
Sot në Norvegji është shpallur Minuta e heshtjes për nder të kujtimit të viktimave të aktit të dyfishtë terrorist të 22 korrikut.
Sot në Norvegji është shpallur Minuta e heshtjes për nder të kujtimit të viktimave të aktit të dyfishtë terrorist të 22 korrikut.
Anija “Bullgaria”, operacioni për ngritjen e së cilës nga fundi i lumit Vollga filloi të premten (më 22 korrik), u duk tashmë pjesërisht në sipërfaqen e ujit.
Që nga 25 korriku Rusia lejoi importin e perimeve nga Hungaria dhe Italia me kusht të paraqitjes nga ato të çertifikatës, e cila garanton mungesën në produktet e tyre të bacilit intestinal Escherichia coli.
Rasti i 24 i prekjes nga kolera u evidentua në qytetin ukrainas Mariupol. Shpërthimi i sëmundjes u regjistrua aty nga fundi i majit. Tani në Mariupol mbeten në spital 2 të sëmurë dhe 3 mbartës të virusit.
Mu në qendër të kryeqytetit të Norvegjisë - Oslo  buçiti një shpërthim.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2011
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2011
2
3
9
10
16
17
23
24
30
31