×
Sociale Qershor 2011
Sipas studimit të zhvilluar nga Kompania MForum Analytics, në Rusi aparatet e zakonshme telefonike (telefonat konvencionalë, fiksë) do të zhduken nga apartamentet e rusëve brenda 10 viteve të ardhshme.
Radio u sjell më shumë lumturi njerëzve se Televizioni apo Interneti, njofton gazeta britanike “The Daily Telegraph”. Sipas rezultateve të sondazhit të zhvilluar në Britaninë e Madhe, më “pozitive” ndër mjetet e informimit masiv doli radio.
Në ujin e detit në afërsi të centralit bërthamor japonez “Fukushima-1” për herë të parë u gjet substanca e quajtur Telur radioaktiv-129m.
Kompania “Abrau-Durso” - një nga prodhueset kryesore të verërave të gazuara (spumante) n
Në centralin bërthamor japonez “Fukushima-1” u arrit të lançohet sërish sistemi i purifikimt të ujit radioaktiv, i cili u ndalua më parë sot për shkak të rrjedhjes së tij.
Rusia do t’ia hyjë ndërtimit të pjesëve të pasme të anijeve të tipit “Mistral” në dhjetor të vitit 2011.
Invadimi i arinjve të murrmë u bë shkak për mbylljen për vizitorët të një prej rezervateve më të famshëm natyrorë në botë - “Stollbi” («Столбы») në krahinën e Krasnojarskut (Siberi).
Transportuesi ajror kombëtar i Rusisë “Aeroflot” planifikon të rrisë aty nga viti
Në Shën Petersburg sot pritet të hapet Salloni i V Ndërkombëtar Ushtarako-Detar.
Specialistët japonezë kanë gjetur stroncium radioaktiv në fund të detit në rajonin e centralit bërthamor “Fukushima-1”, i cili u dëmtua rëndë nga tërmeti dhe cunami që e pasoi atë më 11 mars të këtij viti.
Në mbledhjen e Komisionit për modernizimin e ekonomisë ruse, që zhvilloi sot Dimitri Medvediev, u diskutuan “teknologjitë e gjelbra” dhe çështjet ekologjike.
Në Ekspozitën Ndërkombëtare “Memorial-2011”, e cila u hap me rastin
Blerjet e para të dhuratave me simbolikën e Lojërave Olimpike dhe Paralimpike Dimërore të vitit 2014 në Soçi ata që dëshirojnë mund të fillojnë ti bëjnë që në vjeshtë të këtij viti.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2011
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2011
4
5
7
11
12
13
15
16
18
19
25
26