×
Sociale 14 mars 2011
Dhënia e ndihmës Japonisë për likuidimin e pasojave të fatkeqësisë natyrore është detyrim moral i Rusisë. Për këtë deklaroi Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev.
Në bordin e avionit Il-76, që u nis për në Japoni, ndodhen rreth 50
Ministria ruse për Situatat e Jashtëzakonshme (MSJ) do të dërgojë në Japoni trupa suplementare shpërtuesish nga Moska, Krasnojarsku dhe Habarovsku, njoftoi Kreu i MSJ Sergei Shojgu.
Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 5,2 ballë sipas shkallës Rughter ra në pjesënqendrore të ishullit japonez Honsju. Epiqendra e tij ishte në thellësinë 40 km në territorin e prefekturës Nagano.
Përgatitja për aksionin e pazakontë “Trengjyrëshi rreth botës” filloi në Jamal.
Të hënën 75 specialistë rusë do të fillojnë operacionet shpëtuese në Japoni.
Në lidhje me avaritë e ndodhura në elektrostacionet atomike të Japonisë, pas tërmetit dhe cunamit, në Rusi filluan stërvitjet e Ministrisë për Situatat e Jashtëzakonshme (MSJ).
Avioni Il-76 i Ministrisë për Situatat e Jashtëzakonshme (MSJ) të Rusisë u ul në Tokio. Në bordin e tij ndodhen 50 specialistë të njësisë “Centrospas”, grupi operativ dhe pajisje kërkimi.
Në reaktorin e tretë të elektrostacionit atomik “Fukusima” ndodhi një shpërthim, ku 6 veta u dëmtuan.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
3
6
7
12
13
18
19
20
22
23
26
27