×
Sociale 11 mars 2011
Pas tërmetit më shkatërrimtar në gjithë historinë e Japonisë numri i të vdekurve arrin në qindra veta.
Një nga tërmetët më të fuqishëm në gjithë historinë e Japonisë me magnitudë 8,9 ballë ra të premten në verilindje të Tokios.
Cunami i shkaktuar prej tërmetit që ra në Japoni nuk i shkaktoi dëm
Vjen duke u rritur numri i viktimave nga rënia e tërmetit në Japoni. Jo më pak se 200 veta i ka rrëmbyer vala e baltës dhe mbeturinave, që u formua pas goditjes së cunamit 10 metërsh brigjet e qytetit japonez Sendai.
Dimitri Medvediev deklaroi, se Rusia do të ndihmojë Japoninë në lidhje me rënien e tërmetit dhe cunamit. “Sot në Japoni ra tërmeti më i fortë me magnitudë prej rreth 9 ballësh sipas shkallës Righter.
Shkatërrime të shumta numurohen në Japoni, ku ra një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8,8 ballësh sipas shkallës Righter. Cunami goditi pjesën veri-lindore të bregdetit të ishullit kryesor Honsju.
Komitetit organizativ “Sochi-2014” i është dorëzuar çmimi për “Zhvillimin
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2011
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2011
3
6
7
12
13
18
19
20
22
23
26
27