×
Sociale Korrik 2010
Më tepër se 2000 ushtarakë dhe rreth 50 njësi teknike nisi komanda e qarkut ushtarak të Moskës për shuarjen e zjarreve në rajonet e Rusisë Qendrore, njoftuan në shtabin e qarkut.
U ngrit çështje penale në lidhje me faktin e shpërthimit që ndodhi pranë qendrës tregtare në kryeqytetin e Çeçenisë - Grozni (Kaukaz i Veriut).
Qendra ndërkombëtare e sportit për studentët do të krijihet n
Banorët e pikave të banimit që u dëmtuan nga zjarret natyrore do të marrin nga 200 mijë rubla (5.063 euro) kompensim, deklaroi Kryeministri i Rusisë Vladimir Putin.
Vladimir Putin mbërriti në qarkun e Njizhegorodskut ku kanë marrë përpjestime të gjera e përmasa katastrofike zjarret pyjore.
Kryetarja e Këshillit pët të drejtat e njeriut dhe dhënien e ndihmës në zhvillimin e shoqërisë civile pranë Presidentit të Federatës Ruse Ella Pamfillova dha dorëheqjen nga posti i vet.
  Pjesa evropiane e Rusisë është përfshirë nga zjarret pyjore. Si rezultat i
Gjykata e qytetit tajlandez Pattaya ia shtyu veprimin e masës së ndalimit në formën e lirimit me kusht muzikantit rus Mihaill Pletnjov.
Në kryeqytetin e Abkhazisë - Suhumi mbërriti një autokolanë speciale me ndihma humanitare nga Rusia. 18 kamionë sollën ruse në Suhumi konserva, batanije dhe veshmbathje.
Në Gjermani iu shpall akt akuza 90 vjeçarit Samuek Kunc (Samuel Kunz) - ish rojes së kampit nazist të vdekjes në qytetin polak "Belžec" ("Belzhec").
Numri i përdoruesve të Internetit në Rusi përbën 60 milionë veta. Në listat e përdoruesve më aktivë të Rrjetit Internet Rusia u rendit në vendin e 7-të, njoftoi kompania amerikane e monitorimit Pingdom.
  Lufta për sigurimin e ujit mund të shpërthejë në planet n
Asambleja e Përgjithshme e OKB-së miratoi rezolutën e cila garanton të drejtën e njeriut për ujë të pastër dhe shëndet publik (shërbim sanitar).
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev i dërgoi një telegram ngushëllimi Presidentit të Pakistanit Asif Ali Zardari.
Shpëtuesit që po punojnë aktualisht në vendin e aviakatastrofës në Pakistan nuk gjetën asnjë pasagjer të mbijetuar. Për këtë njoftoi përfaqësuesi i shërbimeve të shpëtimit.
  Dita e Pagëzimit të Rusisë që nga ky vit mori statusin e festës shtetërore ruse. Data e re përkujtimore do të kremtohet më 28 korrik.
Rusishtja mori statusin zyrtar të gjuhës së procedurave gjyqësore në Ukrainë
Qytetarë rusë në bordin e aeroplanit të rrëzuar të kompanisë së fluturimeve "Air Blue" nën Islamabad nuk kishte. Për këtë i njoftoi Agjencisë RIA Lajmet Atasheu i shtypit të ambasadës ruse në Pakistan Aleksei Grigorjev.
Në anijen e mbytur në Detin e Bardhë njerëz nuk u gjetën. Kërkimi i tyre po vazhdon. Në vendin e katastrofës po punojnë 4 motoskafë shpëtimi dhe dy helikopterë Mi-8 me grupe zhytësish në bord.
Patriarku i Moskës dhe i Gjithë Rusisë Kirill me Liturgjinë Hyjnore në Sheshin
Në Rusi për herë të parë po kremtohet Dita e Pagëzimit
Në Pakistan pësoi katastrofë një aeroplan pasagjerësh. Ai u rrëzua në zonën malore në afërsi të Islamabadit, njoftoi përfaqësuesi i Dikasterit lokal të aviacionit civil.
Zhytësit e Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme të Rusisë mbërritën me avion në Gadishullin Kanin Nos, ku pësoi katastrofë anija transportuese ruse "Varnek".
Në aeroportin Er-Riyadh u rrëzua aeroplani i kompanisë së fluturimeve Lufthansa, njoftoi televizioni saudit. Sipas informacionit më të fundit, viktima, për fat të mirë, nuk ka. Dy pilotët gjermanë janë shtruar në spitalin vendas.
Në Detin e Bardhë shpëtuesit gjetën anijen ruse "Varna,  e cila
Fondi Ndërshtetëror i Bashkëpunimit Humanitar të vendeve të Bashkësis
Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev është mëse i bindur, se miqë
  Rreth 35 mijë vullnetarë do të marrin pjesë në përgatitjen dhe
Kryeministri i Federatës Ruse Vladimir Putin, pasi mbërriti me aeroplan në Novgorod, komunikoi me qytetarët e këtij qyteti dhe vizitoi kremlinin e moçëm të tij.
Në Detin e Bardhë humbi anija ruse «Варнек» ("Varnek"). Në kë
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev i shprehu ngushëllimet e veta të sinqerta Kancelares së Gjermanisë Angela Dorothea Merkel si dhe të afërmve e miqve të personave që gjetën vdekjen në Festivalin muzikor "Parada e dashurisë" në qytetin Duisburg.
Ekuipazhet e anijeve që marrin pjesë në likuidimin e pasojave të avarisë në pusin e naftës në Gjirin e Meksikës morrën urdhër për evakuim.
  Vapa e paparë që po mban aktualisht në Rusi dhe në Evropën
Shkencëtari rus Igor Sutiagin, të cilin së bashku me 4 qytetarë të tjer
Ngjarjet aktuale ndërkombëtare dhe informacioni që ka të bëjë me modernizimin e Rusisë në sferën ekonomike, biznesit dhe politikës përmbahen në Internet faqen e re që po hapet në Twitter.
Autoritetet e imigracionit të Tajlandës i anuluan vizën e hyrjes në vend muzikantit
Likuidimi i pasojave të aktit terrorist në hidrocentralin Baksanskaja është në qendër të vemendjes së ekspertëve, takimi i të cilëve do të mbahet në Kabardino-Ballkari (Kaukazi i Veriut).
Si të paktën 175 persona gjetën vdekjen nga i ftohti në një sërë vendesh të Amerikës së Jugut.
Prokuroria e Përgjithshme po verifikon sigurinë e objekteve energjetike në Kaukazin e Veriut pas shpërthimeve që ndodhën në hidrocentralin Baksanskaja.
Në Kili në moshën 94 vjeçare ndërroi jetë Luis Korvalan, ish Sekretari i përgjithshëm i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Kilit.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2010
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2010
3
4
10
11
12
13
15
17
18
19
23
24
25
27
31