×
Sociale 28 maj 2010
Forcat speciale të policisë çliruan 2 xhami të sektit mysliman "Ahmadie" në qytetin pakistanez Llahor, të marra peng nga guerrilasit gjatë lutjes të së premtes.
Shqipëria hoqi vizat për udhëtimet turistike dhe private të qytetarëve rusë deri në tetor të vitit 2010.
Indi në vendin e avarisë së trenit të pasagjerëve po vazhdojnë operacionet e shpëtimit. Numri i viktimave arriti mbi 70, ndërsa 200 të tjerë janë plagosur.
Presidenti i Ukrainës Viktor Janukoviç shprehu besimin, se në vend ashtu si duhet do t
Hetuesit po shikojnë si 5 versione krysore të shpërthimit që ndodhi në Stavropol (Kaukazi i Veriut): trembjen, influencën negative mbi autoritetet vendase, armiqësinë ndërnacionale, konfliktin komercial, banditizmin, njofton Agjencia ITAR-TASS.
Ish presidenti i Republikës boshnjake të Serbisë Radovan Karaxhixh që akuzohet për
Më shumë se 70 veta vdiqën dhe 200 të tjerë janë plagosur si rezultat i katastrofës hekurudhore që ndodhi në Indi. Shumë njerëz kanë mbetur të bllokuar në vagonat e prishur.
Numri i viktimave në katastrofën hekurudhore, që e organizuan më 28 maj kryengritësit maoistë në shtetin e Bengalit Perëndimor në lindje të Indisë, kapi shifrën prej 65 vetash.
"Gjatë gjithë historisë së vendit tonë trupat kufitare kanë mbrojtur paprekshmërinë e kufijve të Atdheut.
Patriarku i Moskës dhe Gjithë Rusisë Kirill do të niset më 28 maj me një vizitë 10 ditore në Veri-Perëndim të Rusisë. Ai do të vizitojë Shën Peterburgun, Karelian, Smolenskun, Vjazmin.
Në Stavropol sot është ditë zie për të vrarët në sulmin terrorist të 26 majit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2010
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2010
10
15
16
18
20
22
23
26
28
29
30