×
Sociale 27 maj 2010
Rusia do mund ti ofrojë ndihmë SHBA-së për likuidimin e avarisë në lidhje me rrjedhjen e naftës në Gjirin Meksikan, deklaroi Ministri i rezervave natyrore dhe ekologjisë së Federatës Ruse Juri Trutnev.
Problemet ekonomike në Rusi duhet të zgjidhen mbi bazë të politikës së
Në qytetin Omsk të Siberisë në uzinën e përpunimit të naftës shpërtheu zjarri.
Avioni i Ministrisë së situatave të jashtëzakonshme transportoi në Bishkek mbi 43 tonë me ndihmë humanitare-teknikë mjekësore, medikamente, produkte ushqimore dhe mallra të tjera.
Në qytetin Stavropol që ndodhet në jug të Rusisë u forcuan masat e sigurisë. Stacionet  e autobuzit, kinematë, spitalet, shkollat dhe kopshtet e fëmijëve do të pajisen me sisteme suplemntare të videomonitorimit.
Biznesi duhet të marrë fitim nga kalimi i tij në teknologjitë bashkëkohore ekologjike, ndërsa për shkelësit duhet të vihen gjoba të larta.
  Organizata Ndërkombëtare e mbrojtjes së të drejtave të njeriut Amnesty International
  Nga një shesh i madh ndërtimi studentor, Soçi këtë verë do të shndërrohet në një qytetet turistik rus ku në vitin 2014 atje do të zhvillohen Lojrat e XXII Olimpike Dimërore.
Numri i viktimave nga përmbytejet në Poloni kapi shifrën 17 veta. Tani fatkeqësia natyrore kërcënon pjesët perëndimore të vendit.
Autoritetet e qarkut të Stavropolskut shpallën 28 majin ditë zie për viktimat si rezulatat i sulmit terrorist në qendër të Stavropolit.
Do të fillojë sjellja e turistëve rusë, të cilët gjetën vdekjen në katastrofën automobilistike në Turqi.
Aktualisht nën maskën e terrorizmit dhe eksrtremizmit fetar në Kaukazin e Veriut veprojnë grupime të organizuara për krime.
  Në spitalet e Stavropolit ndodhen më shumë se 30 të dëmtuar nga shpërthimi që ndodhi në qendër të qytetit. Gjendja shëndetësore e 16 personave vlerësohet si e rëndë, njofton agjencia informative Interfaks.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2010
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2010
10
15
16
18
20
22
23
26
28
29
30