×
Sociale 25 maj 2010
Me porosi të Presidentit Dimitri Medvediev Prokurori i përgjithshëm i federatës Ruse
  "Arsimi kombëtar: edukim i vlerave individuale dhe shoqërisë përgjegjëse"- e tillë është tema e Forumit Popullor Mbarëbotëror Rus. Ky është Forumi 14-të  Ndërkombëtar shoqëroro-fetar që startoi në kryeqytetin rus.
Qeveria e SHBA-s ka ndërmend të ndërmarrë masa gjobitëse ndaj kompanisë "British Petroleum" (BP) për derdhjen e naftës në Gjirin e Meksikës, njofton agjencia informative ITAR-TASS.
Kryeministri i Rusisë Vladimir Putin u dërgoi një mesazh urimi pjesëmarrësve dhe mysafirëve të Forumit Popullor Mbarëbotëror Rus, i cili u hap sot në Moskë. Ai tërhoqi vëmendjen, se Forumi shqyrton tema të mprehta dhe aktuale.
Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev shprehu keqëardhjen e vet në lidhje me vdekjen e turistëve rusë në qytetin turistik turk Antalia, njoftoi shërbimi për shtyp i Kremlinit.
Situata në tregun rus të punës gradualisht po vjen duke u stabilizuar. Numri mesatar i
Ministria e Situatave të Jashtëzakonshme të Rusisë, me porosi të Presidentit Dimitri Medvediev, po i ofron ndihmë humanitare Polonisë së dëmtuar nga përmbytjet.
Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev do të zhvillojë një takim me Patriakun e Konstantinopolit Bartolomeu i I, njoftoi shërbimi informativ i Kremlinit. Patriarku Bartolomeu i I ndodhet në Rusi me një vizitë zyrtare me ftesë të Kryepeshkopit të Kishës Orthodhokse Ruse Kirill.
Si rezultat i avarisë së autobuzit turistik që ndodhi në Antalia, 16 rusë vdiqën kurse 25 të tjerë u plagosën, i njoftuan Agjencisë "RIA Lajmet"në Konsullatën e përgjithshme të Federatës Ruse në Antalia.
Skuadra ruse e anijeve me vela "Sinergia" triumfoi në etapën e tretë të regatit prestigjioz "Louis Vuitton Trophy". Në garat, që po zhvillohen në ishullin italian La Maddalena, marrin pjesë 10 skuadra.
Si rezultat i avarisë të autobuzit turistik në Antalia, ku ndodheshin turistë, shumica e të cilëve sipas supozimeve janë qytetarë të Rusisë, ka të vdekur dhe afro 30 të plagosur, njoftojnë masmediat vendase.
Në Roterdamin holandez po fillon punimet procesi i parë gjyqësor në Europë për piratët somalezë. Në janar të vitit 2009 ekuipazhi i anijes transportuese holanedeze zmbrapsi sulmin e piratëve në Gjirin e Adenit.
Në Katedralen kryesore të Rusisë-Tempulli i Krishtit Shpëtimtarit, sot më 25 maj fillon punën forumi i 14-të i Katedrales popullore botërore ruse. Ky forumi ndërkombëtar me përmasa të gjera këtë vit i kushtohet problemeve të arsimit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2010
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2010
10
15
16
18
20
22
23
26
28
29
30