×
Sociale Maj 2010
  Skandali me departimin nga Finlanda të ruses së moshuar Irina Antonova, e cila nuk është e aftë që të lëvizë u çua deri në nivelin e drejtuesve të qeverive.
Patriarku i Konstandinopolit dhe Botës Varfolomei i I është i bindur, se vizita e tij
Rusia do ti dorëzojë sot palës polake kopjet e regjistrimeve të "kutive të zeza" të avionit Tu-154, që u rrëzua në qiellin mbi Smolensk.
Patriarku i Konstandinopolit Varfolomei gjatë vizitës në Rusi vlerësoi lartë nivelin e lirisë fetare dhe bashkëpunimin shtetëroro-kishtar në vend.
Forcat speciale të policisë çliruan 2 xhami të sektit mysliman "Ahmadie" në qytetin pakistanez Llahor, të marra peng nga guerrilasit gjatë lutjes të së premtes.
Shqipëria hoqi vizat për udhëtimet turistike dhe private të qytetarëve rusë deri në tetor të vitit 2010.
Indi në vendin e avarisë së trenit të pasagjerëve po vazhdojnë operacionet e shpëtimit. Numri i viktimave arriti mbi 70, ndërsa 200 të tjerë janë plagosur.
Presidenti i Ukrainës Viktor Janukoviç shprehu besimin, se në vend ashtu si duhet do t
Hetuesit po shikojnë si 5 versione krysore të shpërthimit që ndodhi në Stavropol (Kaukazi i Veriut): trembjen, influencën negative mbi autoritetet vendase, armiqësinë ndërnacionale, konfliktin komercial, banditizmin, njofton Agjencia ITAR-TASS.
Ish presidenti i Republikës boshnjake të Serbisë Radovan Karaxhixh që akuzohet për
Më shumë se 70 veta vdiqën dhe 200 të tjerë janë plagosur si rezultat i katastrofës hekurudhore që ndodhi në Indi. Shumë njerëz kanë mbetur të bllokuar në vagonat e prishur.
Numri i viktimave në katastrofën hekurudhore, që e organizuan më 28 maj kryengritësit maoistë në shtetin e Bengalit Perëndimor në lindje të Indisë, kapi shifrën prej 65 vetash.
"Gjatë gjithë historisë së vendit tonë trupat kufitare kanë mbrojtur paprekshmërinë e kufijve të Atdheut.
Patriarku i Moskës dhe Gjithë Rusisë Kirill do të niset më 28 maj me një vizitë 10 ditore në Veri-Perëndim të Rusisë. Ai do të vizitojë Shën Peterburgun, Karelian, Smolenskun, Vjazmin.
Në Stavropol sot është ditë zie për të vrarët në sulmin terrorist të 26 majit.
Rusia do mund ti ofrojë ndihmë SHBA-së për likuidimin e avarisë në lidhje me rrjedhjen e naftës në Gjirin Meksikan, deklaroi Ministri i rezervave natyrore dhe ekologjisë së Federatës Ruse Juri Trutnev.
Problemet ekonomike në Rusi duhet të zgjidhen mbi bazë të politikës së
Në qytetin Omsk të Siberisë në uzinën e përpunimit të naftës shpërtheu zjarri.
Avioni i Ministrisë së situatave të jashtëzakonshme transportoi në Bishkek mbi 43 tonë me ndihmë humanitare-teknikë mjekësore, medikamente, produkte ushqimore dhe mallra të tjera.
Në qytetin Stavropol që ndodhet në jug të Rusisë u forcuan masat e sigurisë. Stacionet  e autobuzit, kinematë, spitalet, shkollat dhe kopshtet e fëmijëve do të pajisen me sisteme suplemntare të videomonitorimit.
Biznesi duhet të marrë fitim nga kalimi i tij në teknologjitë bashkëkohore ekologjike, ndërsa për shkelësit duhet të vihen gjoba të larta.
  Organizata Ndërkombëtare e mbrojtjes së të drejtave të njeriut Amnesty International
  Nga një shesh i madh ndërtimi studentor, Soçi këtë verë do të shndërrohet në një qytetet turistik rus ku në vitin 2014 atje do të zhvillohen Lojrat e XXII Olimpike Dimërore.
Numri i viktimave nga përmbytejet në Poloni kapi shifrën 17 veta. Tani fatkeqësia natyrore kërcënon pjesët perëndimore të vendit.
Autoritetet e qarkut të Stavropolskut shpallën 28 majin ditë zie për viktimat si rezulatat i sulmit terrorist në qendër të Stavropolit.
Do të fillojë sjellja e turistëve rusë, të cilët gjetën vdekjen në katastrofën automobilistike në Turqi.
Aktualisht nën maskën e terrorizmit dhe eksrtremizmit fetar në Kaukazin e Veriut veprojnë grupime të organizuara për krime.
  Në spitalet e Stavropolit ndodhen më shumë se 30 të dëmtuar nga shpërthimi që ndodhi në qendër të qytetit. Gjendja shëndetësore e 16 personave vlerësohet si e rëndë, njofton agjencia informative Interfaks.
Teknika ruse, e cila u transportua në Poloni për likuidimin e pasojave të përmbytjes, do të përdoret atje, ku ka më shumë nevojë, në pjesët qendrore dhe jugore të vendit.
Hetuesit rusë së bashku me ata turq nisën hetimet e shkaqeve të katastrofës automobilistike në Antalia, ku gjetën vdekjen turistë rusë, njofton agjencia informative ITAR-TASS.
Përpjekjet e përbashkëta të MPB-së sëFederatës
Avioni i Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme të Rusisë dërgoi në Poloni ndihmë humanitare-pompa uji, varka dhe stacione elektrike të lëvizshme për shkak të dëmtime të ndodhura nga përmbytjet.
Kreu i MPJ-së së Federatës Ruse Sergei Lavrov, gjatë bisedës telefonike të zhvilluar të martën me homologun e vet turk Ahmet Davutogllu, deklaroi për domosdoshmërinë e marrjes së masave mbi garantimin e sigurisë së turistëve nga Rusia.
Kolektivi muzikor i Pjotër Naliçit që përfaqëson Rusinë në "Eurovizion-2010" hyri në finalen e këtij konkursi. Finalistë u bënë gjithashtu Bosnjë e Hercegovina, Moldavia, Greqia, Portugalia, Bjellorusia, Serbia, Belgjika, Shqipëria dhe Islanda.
Me porosi të Presidentit Dimitri Medvediev Prokurori i përgjithshëm i federatës Ruse
  "Arsimi kombëtar: edukim i vlerave individuale dhe shoqërisë përgjegjëse"- e tillë është tema e Forumit Popullor Mbarëbotëror Rus. Ky është Forumi 14-të  Ndërkombëtar shoqëroro-fetar që startoi në kryeqytetin rus.
Qeveria e SHBA-s ka ndërmend të ndërmarrë masa gjobitëse ndaj kompanisë "British Petroleum" (BP) për derdhjen e naftës në Gjirin e Meksikës, njofton agjencia informative ITAR-TASS.
Kryeministri i Rusisë Vladimir Putin u dërgoi një mesazh urimi pjesëmarrësve dhe mysafirëve të Forumit Popullor Mbarëbotëror Rus, i cili u hap sot në Moskë. Ai tërhoqi vëmendjen, se Forumi shqyrton tema të mprehta dhe aktuale.
Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev shprehu keqëardhjen e vet në lidhje me vdekjen e turistëve rusë në qytetin turistik turk Antalia, njoftoi shërbimi për shtyp i Kremlinit.
Situata në tregun rus të punës gradualisht po vjen duke u stabilizuar. Numri mesatar i
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2010
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2010
10
15
16
18
20
22
23
26
28
29
30