×
Sociale 31 mars 2010
Me rastin e Ditës së Fitores më 9 maj në Kiev do të vendoset momumenti i Heroit 3 herësh të Bashkimit Sovjetik, pilotit-gjuajtës Ivan Kozhedub, njofton shërbimi i shtypit i qeverisë ukrainase.
Projekti pilot për garantimin e sigurisë në transportin publik do të vihet në provë këto 3-4 muajt e afërt në metro, njoftoi Kreu i Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme të Rusisë Sergei Shojgu.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev është mëse i bindur, se për çrrënjosjen e plotë të terrorizmit dhe ekstremizmit është e domosdoshme të punohet me njerëzit në Kaukazin e Veriut dhe tu propozohen atyre kushte të reja jetese.
Dëgjuesit e radiokompanisë "Zëri i Rusisë" janë tejet të indinjuar e të hidhëruar nga aktet terroriste që ndodhën në metronë e Moskës dhe shprehin solidaritetin e tyre me popullin rus.
Kryeministri i Federatës Ruse Vladimir Putin ngarkoi Kreun e MPB Rashid Nurglijev me detyrën e forcimit të nënreparteve të milicisë në Kaukazin e Veriut.
U identifikua terroristi kamikaze, i cili hodhi veten në erë në qytetin Kizljar, i raportoi Kreu i MPB të Dagestanit Presidentit të republikës. Emri i kamikazes nuk bëhet publik në interes të hetimit.
Falë video regjistrimeve të kamerave të sigurisë të vendosura në stacionet e metros
Shërbimi Federal i Migracionit (SHFM) i Rusisë po përgatit amendamentet për ligjin "Mbi qytetarët e huaj", të drejtuara për liberalizimin e hyrjes në Federatën Ruse, njoftoi Zëvendës drejtoresha e SHFM Elena Jegorova.
70 vjet më parë Ushtria e Kuqe u pajis me tankun e modelit T-34. I krijuar nga konstruktorët sovjetikë në afate kohore rekord, "tridhjetë e katërshi" u bë një nga simbolet më të njohur të fitores mbi fashizmin.
  31 mars. Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike (BRSS): Trupat e Frontit të 2-të Ukrainas me luftime të suksesshme vazhdonin të avanconin.
Komiteti Antiterrorist Kombëtar (KAN) do ti paraqesë Presidentit të Rusisë Dimitri Medvediev projektin e
  Ceremonitë e para funerale të varrimit të viktimave të akteve terroriste, që u
Si rezultat i dy shpërthimeve që buçitën në qytetin Kizliar t
Afganistani doli në vend të parë përkatësisht prodhimit ilegal të drog
Në Rusi sot do të zhvillohen ceremonitë e para funerale të varrimit të viktimave të akteve terroriste që u kryen në metronë e Moskës. Në vigjilje në kryeqytetin rus u shpall Ditë Zie.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2010
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2010
4
6
7
8
10
13
14
16
20
21
27
28