×
Sociale 29 mars 2010
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev shkoi në stacionin e metrosë së Moskës "Llubjanka", ku në mëngjes u krye një akt terrorist. Kryetari i shtetit vendosi një kurorë me lule të freskëta në nderim të kujtimit të viktimave të tij.
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Mun dënoi vendosmërisht
  29 mars. Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike (BRSS): Trupat e Frontit të 3-të Bjellorus sot përfunduan likuidimin e grupimit të Prusisë Lindore të forcave gjermane të rrethuar në pjesën veriperëndimore të Königsbergut.
Interpoli do të ndihmojë në hetimin e shpërthimeve në metronë e Mosk
Një burim pranë organeve të ruajtjes së rendit, i cili është në
Grupi operativ që po zhvillon hetimin e shpërthimeve në metropolitenin e Moskës disponon video icizimet e dy akteve terroriste.
Sot në mëngjes në metronë e Moskës ndodhën dy shp
Një rrip kamikazeje i pashpërthyer i mbushur me eksploziv u gjet në stacionin e metros
Presidenti i SHBA-s Barak Obama dënoi serinë e akteve terroriste që u kryen në metronë e Moskës dhe i quajti ato "indinjuese".
  Sot ne do të nisemi për një udhëtim mu në zemër të taigës së Ussurisë, në Lindjen e Largët të Rusisë. Pikërisht këtu piqen frytet e shenjta të xhensenit shekullor.
Kryeministri i Rusisë Vladimir Putin nuk e vë aspak në dyshim faktin,  se organizatorët e akteve terroriste do të kapen dhe do të marrin dënimin e merituar.
Me koncertin e interpretuesve të rinj rusë përfundon në Konservatorin Mbretëror të Brukselit Festivali kulturor "Pranvera ruse 2010", kushtuar 65 vjetorit të Fitores së popullit sovjetik në Luftën e Dytë Botërore.
Presidenti i Ukrainës Viktor Janukoviç i shprehu ngushëllimet e veta gjithë qytetarë
Franca dënon vendosmërisht aktet terroriste që u kryen në metronë e Moskës. Për këtë deklaroi Ministri francez i punëve të jashtme Bernard Kouchner.
Në Moskë 30 marsi i vitit 2010 është shpallur Ditë Zie për
Të hënën për të krishterët e gjithë botës fillon Java e Madhe - java e fundit përpara Pashkës, kur ata kujtojnë pësimet e Krishtit në kryq.
Modernizimi i arsimit profesional dhe strategjia e zhvillimit të Siberisë janë temat kryesore të mbledhjes që po zhvillon Kryeministri i Rusisë Vladimir Putin në Krasnojarsk.
  Linja që po ndiqet nga shteti "për shtypjen e terrorit në vendin tonë dhe lufta kundër terrorizmit do të vazhdojnë" pa kurrfarë lëkundjesh e deri në fund.
  Tragjedinë që ndodhi në metronë e Moskës e komenton tani pë
Një shpërthim i fuqishëm buçiti në qendër të Athinës. Si rezultat vdiq një burrë që ndodhej në epiqendër të tij.
Të dy shpërthimet në metronë e Moskës janë të ngjashëm për nga subjekti, njoftoi Prokurori i Moskës Jurij Siomin. Fuqia e shpërthimit në stacionin "Llubjanka" përbënte rreth 3 kilogramë në ekuivalen tritoli.
  Shpërthimet në stacionet e metrosë së Moskës "Llubjanka" dhe "Park kulturi", me propabilitet shumë të madh kanë gjurmë kaukaziane ", deklaroi eksperti analist i një prej strukturave kryesore ushtarake ruse.
Zëvendësi i parë i Kryetarit të Komitetit të Dumës Shtetërore për sigurimin Mihaill Grishankov mendon, se lufta terroriste që ka filluar kundër Rusisë drejtohet për destabilizimin e situatës në vend.
Sot në mëngjes në  metronë e Moskës buçitën dy shpërthime. I pari ushtoi në vagonin e trenit në stacionin e metrosë "Llubjanka".
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2010
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2010
4
6
7
8
10
13
14
16
20
21
27
28