×
Sociale Mars 2010
Me rastin e Ditës së Fitores më 9 maj në Kiev do të vendoset momumenti i Heroit 3 herësh të Bashkimit Sovjetik, pilotit-gjuajtës Ivan Kozhedub, njofton shërbimi i shtypit i qeverisë ukrainase.
Projekti pilot për garantimin e sigurisë në transportin publik do të vihet në provë këto 3-4 muajt e afërt në metro, njoftoi Kreu i Ministrisë së Situatave të Jashtëzakonshme të Rusisë Sergei Shojgu.
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev është mëse i bindur, se për çrrënjosjen e plotë të terrorizmit dhe ekstremizmit është e domosdoshme të punohet me njerëzit në Kaukazin e Veriut dhe tu propozohen atyre kushte të reja jetese.
Dëgjuesit e radiokompanisë "Zëri i Rusisë" janë tejet të indinjuar e të hidhëruar nga aktet terroriste që ndodhën në metronë e Moskës dhe shprehin solidaritetin e tyre me popullin rus.
Kryeministri i Federatës Ruse Vladimir Putin ngarkoi Kreun e MPB Rashid Nurglijev me detyrën e forcimit të nënreparteve të milicisë në Kaukazin e Veriut.
U identifikua terroristi kamikaze, i cili hodhi veten në erë në qytetin Kizljar, i raportoi Kreu i MPB të Dagestanit Presidentit të republikës. Emri i kamikazes nuk bëhet publik në interes të hetimit.
Falë video regjistrimeve të kamerave të sigurisë të vendosura në stacionet e metros
Shërbimi Federal i Migracionit (SHFM) i Rusisë po përgatit amendamentet për ligjin "Mbi qytetarët e huaj", të drejtuara për liberalizimin e hyrjes në Federatën Ruse, njoftoi Zëvendës drejtoresha e SHFM Elena Jegorova.
70 vjet më parë Ushtria e Kuqe u pajis me tankun e modelit T-34. I krijuar nga konstruktorët sovjetikë në afate kohore rekord, "tridhjetë e katërshi" u bë një nga simbolet më të njohur të fitores mbi fashizmin.
  31 mars. Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike (BRSS): Trupat e Frontit të 2-të Ukrainas me luftime të suksesshme vazhdonin të avanconin.
Komiteti Antiterrorist Kombëtar (KAN) do ti paraqesë Presidentit të Rusisë Dimitri Medvediev projektin e
  Ceremonitë e para funerale të varrimit të viktimave të akteve terroriste, që u
Si rezultat i dy shpërthimeve që buçitën në qytetin Kizliar t
Afganistani doli në vend të parë përkatësisht prodhimit ilegal të drog
Në Rusi sot do të zhvillohen ceremonitë e para funerale të varrimit të viktimave të akteve terroriste që u kryen në metronë e Moskës. Në vigjilje në kryeqytetin rus u shpall Ditë Zie.
Vladimir Putin zhvilloi mbledhjen për garantimin e sigurimit në infrastrukturën së transportit publik.
Për përballimin e rrezikut kërcënues të terrorizmit duhet të përgatitemi teknikisht.
Në Kaukaz do të fillojnë të krijohen kushte të favorshme për jetes
Qindra veta erdhën në Tempullin e Krishtit Shpëtimtar në Moskë për të nderuar kujtimin e viktimave të akteve terroriste në metronë e kryeqytetit rus. Liturgjinë e përshpirtjes e mbajti Kryepeshkopi i Istrinskut Arsenij.
  30 mars. Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike (BRSS): Trupat e Frontit të 2-të Bjellorus sot morrën me sulm qytetin dhe kështjellën e Danzigut.
Presidenti i Federatës Ruse Dimitri Medvediev nuk përjashton mundësinë e rreptësimit të dënimit për nenin "Terrorizëm". Për këtë ai deklaroi në mbledhjen kushtuar përsosjes së sistemit gjyqësor.
Petagoni po krijon një qendër të re për studimin e thelluar të gjuhës ruse në Universitetin Winconsin në Madison.
Rusia do të dërgojë në Republikën e Haitit, e cila e p
500 veteranë nga vendet e huaja të afërta dhe të largëta do të marrin pjesë në aktivitetet festive të 65 vjetorit të Fitores së Madhe në Shën Peterburg.
Piratët somalezë aktivizuan në mënyrë të theksuar veprimtarinë e vet. Për këto dy ditët e fundit ata morrën peng 10 anije.
Aktet terroriste në metronë e Moskës, që u kryen të hënën, ishin organizuar me mbështetjen nga jashtë. Një version të tillë nuk e përjashtoi aspak Kreu i MPJ të Federatës Ruse Sergei Lavrov, njofton Agjencia ITAR-TASS.
  Në Moskë 30 marsi është shpallur Ditë Zie për t
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev shkoi në stacionin e metrosë së Moskës "Llubjanka", ku në mëngjes u krye një akt terrorist. Kryetari i shtetit vendosi një kurorë me lule të freskëta në nderim të kujtimit të viktimave të tij.
Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki Mun dënoi vendosmërisht
  29 mars. Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike (BRSS): Trupat e Frontit të 3-të Bjellorus sot përfunduan likuidimin e grupimit të Prusisë Lindore të forcave gjermane të rrethuar në pjesën veriperëndimore të Königsbergut.
Interpoli do të ndihmojë në hetimin e shpërthimeve në metronë e Mosk
Një burim pranë organeve të ruajtjes së rendit, i cili është në
Grupi operativ që po zhvillon hetimin e shpërthimeve në metropolitenin e Moskës disponon video icizimet e dy akteve terroriste.
Sot në mëngjes në metronë e Moskës ndodhën dy shp
Një rrip kamikazeje i pashpërthyer i mbushur me eksploziv u gjet në stacionin e metros
Presidenti i SHBA-s Barak Obama dënoi serinë e akteve terroriste që u kryen në metronë e Moskës dhe i quajti ato "indinjuese".
  Sot ne do të nisemi për një udhëtim mu në zemër të taigës së Ussurisë, në Lindjen e Largët të Rusisë. Pikërisht këtu piqen frytet e shenjta të xhensenit shekullor.
Kryeministri i Rusisë Vladimir Putin nuk e vë aspak në dyshim faktin,  se organizatorët e akteve terroriste do të kapen dhe do të marrin dënimin e merituar.
Me koncertin e interpretuesve të rinj rusë përfundon në Konservatorin Mbretëror të Brukselit Festivali kulturor "Pranvera ruse 2010", kushtuar 65 vjetorit të Fitores së popullit sovjetik në Luftën e Dytë Botërore.
Presidenti i Ukrainës Viktor Janukoviç i shprehu ngushëllimet e veta gjithë qytetarë
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2010
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2010
4
6
7
8
10
13
14
16
20
21
27
28