×
Rusia, 3 shtator 2013

Në Detin Mesdhe për kryerjen e misioneve luftarake është dërguar anija e madhe e desantit "Novoçerkassk".

Zëvendëskryeministri i qeverisë së Rusisë, Dimitri Rogozin, deklaroi të martën se axhenda e shekullit të 21-të për Rusinë tashmë ndodhet në rajonin e Azi-Paqësorit.

Organizata LHBT (Lezbiket, Homoseksualët, Biseksualët, Transeksualët) e Shën Petersburgut "Exit" u ftua në një takim me Presidentin amerikan Barack Obama, i cili, siç pritet, do të mbahet gjatë vizitës së tij në Samitin e "G-20".

Situata në Lindjen e Mesme dhe rajonin e Azi-Paqësorit kërkon vëmendje të vazhdueshme të Rusisë dhe Australisë, deklaroi sot Ministri i Jashtëm i Rusisë, Sergei Lavrov, duke hapur bisedimet me homologun e tij australian, Bob Carr.

3 shtatori në Rusi është Dita e solidaritetit në luftën kundër terrorizmit. Në shtator të vitit 2004 militantë të armatosur morën nën kontroll një shkollë. Ata morën peng mbi një mijë njerëz - fëmijët, prindërit e tyre dhe mësuesit. Për tri ditë me radhë militantët i mbajtën ata në një ndërtesë të minuar. Për pasojë 334 njerëz u vranë, më shumë se gjysma e tyre ishin fëmijë. Ky akt terrorist i paprecedent për nga brutaliteti tronditi tërë botën.

Një njësi anijesh e Flotës së Veriut të Rusisë sot u largua nga baza e saj kryesore në Severomorsk duke u drejtuar për në rajonet lindore të Arktikut.

Presidenti Putin mbështeti iniciativën e Parlamentit të Rusisë lidhur me dërgimin e një delegacioni në Kongresin Amerikan, për zhvillimin e bisedimeve mbi situatën rreth Sirisë. Kjo u bë e ditur pas takimit të tij me Spikerin e Këshillit të Federatës dhe Dumës Shtetërore ruse Valentina Matvienko dhe Sergei Narishkin.

Ministri rus i Mbrojtjes Sergei Shoigu vuri në dijeni Presidentin rus Vladimir Putin për zbulimin e lëshimit të dy raketave balistike në Mesdhe.

Lëshimet e raketave në Mesdhe ka gjasa të jenë përgatitje për një sulm kundër Sirisë

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Shtator 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shtator 2013
1
7
8
14
15
21
22
28
29