×
Rusia, 7 qershor 2013
Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një urdhëresë që autorizon demonstrimin e gjuajtësit multifunksional rus "Su-35S" (russ.
Rusia është e gatshme të zëvendësojë paqeruajtësit e Austris
Irani është në pritje të përgjigjes nga Moska lidhur me propozimin për tërheqjen e padisë përkatësisht dërgesave të komplekseve "S-300" (russ."С-300"), deklaroi Ambasadori iranian në Moskë, Seyed Mahmoud-Reza Sajjadi.
Autoritetet pakistaneze i kushtojnë rëndësi të madhe zhvillimit të marrëdhënieve me Rusinë, thuhet në një deklaratë të publikuar të premten të Kryeministrit të Pakistanit, Nawaz Sharif, drejtuar krerëve të misioneve diplomatike pakistaneze.
Radiokompania "Zëri i Rusisë" u bë fituese e konkursit kombëtar "Radiomania". Emisioni "Teoria e gabimeve" i gazetarit të njohur, radio drejtuesit dhe autorit të hulumtimeve historike Armen Gasparjan u shpërblye me çmimin e parë në kategorinë e nominuar "Program arsimor".
Rusia, Zëri i Rusisë, radio, Çmimi "Radiomania"
Sistemet amerikane të mbrojtjes antiraket nuk mund t’i kundërvihen raketës së re balistike ndërkontinentale ruse, testi i lëshimit të së cilës u krye me sukses një ditë më parë, deklaroi Zv. Kryeministri rus Dimitri Rogozin.
Rusia dhe SHBA-ja në ditët e ardhshme do të zhvillojnë konsultime në nivel
Stacioni i radarit të gjeneratës së re "Voronezh" (russ. “Воронеж”) u vu në dezhurn luftarak në Armavir. Presidenti Vladimir Putin, i cili mbikëqyri në mënyrë të drejtpërdrejtë vënien e tij në regjim operacional nga pika Qendrore e Komandës së Forcave të Armatosura të Rusisë në Moskë, deklaroi se fillimi i funksionimit të tij do të forcojë garancitë e sigurisë në drejtimet më prioritare - në jug dhe jugperëndim të vendit.
Ministria amerikane e Mbrojtjes nuk dëshiron të komentojë njoftimet e mediave rreth luftanijeve ruse, t
Sizmiologët regjistruan dy tërmete që ranë në Oqeanin Paqësor në brigjet perëndimore të Kamçatkës dhe në territorin e saj.
Në poligonin "Kapustin Jar" në qarkun e Astrahanit u realizua lëshimi i suksesshëm
Avioni i kompanisë ajrore "Vollga-Dnepr" me 9 anëtarë të ekuipazhit dhe 38 ton ngarkesë në bord po kryente fluturimin nga qyteti i Uljanovskut për në Juzhno-Sahalinsk.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30