×
Rusia, 6 qershor 2013
Deri në vitin 2018 në shfrytëzim do të vihen 7 stacione radarësh
Një helikopter “Mi-8” në rajonin e Habarovsk sot nuk doli në lidhje me dispe
Më 6 qershor në Rusi kremtohet tradicionalisht Dita e Pushkinit. Këtë vit mbushen plot 214 vjet që nga dita e lindjes së poetit të madh kryesor kombëtar rus. Çfarë ka qenë, është dhe do të jetë për rusët Aleksandër Pushkini - mbi këtë temë përsiat në intervistën e vet me Radiokompaninë "Zëri i Rusisë" laureati i çmimit “Pushkin”, njëri nga poetët më të njohur bashkëkohorë rusë Eugjeni Rein.
Ministria e Mbrojtjes e Rusisë planifikon të shpenzojë më shumë se 4 milionë $ për blerjen e 76 kompleteve të kostumeve unikale për zhytje "Amphora" për ushtarakët e forcave speciale nënujore.
Kanalet televizive amerikane, me referim tek burimet në Pentagon, ditën e enjte përhapë
Ndërkohë që Rusia është duke negociuar me Evropën për heqjen e regjimit të vizave, brenda vetë BE-së, duke gjykuar nga të gjitha, po rivendosen kontrollet kufitare. Me shumë gjasa, vendet e BE-së do të kenë mundësinë që të rifillojnë kontrollet kufitare brenda kufijve të veta tashmë që nga viti i ardhshëm. Në këtë mënyrë shtetet evropiane kanë ndërmend të luftojnë me fluksin e emigrantëve nga Afrika dhe Lindja e Mesme (atje ku aktualisht janë shpalosur ngjarjet dramatike të "Pranverës arabe").
Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin, do të vizitojë sot pikën e Komandës Qendrore të Forcave të Armatosura të Rusisë, njofton shërbimi për shtyp i Kryetarit të shtetit.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30