×
Rusia, 3 qershor 2013
Ministri rus i Situatave të Jashtëzakonshme, Vladimir Puçkov, u ofroi ndihmën e Rusisë kolegëve evropiane për likujdimin e pasojave të përmbytjeve të rënda.
Ngrica e përjetshme u bëri një surprizë të mrekullueshme shkencëtarëve. Për herë të parë për 112 vjet është gjetur një kufomë e ruajtur për mrekulli, sipas supozimeve, e një mamuthi femër. Në bazë të gjendjes së dhëmbëve shkencëtarët kanë përcaktuar se mamuthi ka jetuar nga 50 deri 60 vjet.
Në Moskë po zhvillohen bisedimet në lidhje me afatin dhe vëllimin e furnizimeve në Siri të gjuajtësve multifunksionalë “MiG-29M/M2” (russ.
Kanali televiziv rus, që transmeton emisionet e veta në gjuhën angleze, Russia Today (RT) u bë kanali i parë i lajmeve që arriti 1 miliard shikime në YouTube.
Në qytetin e Ekaterinburgut, i cili pretendon të bëhet zot shtëpie i ekspozitës Expo 2020, pritet të hapet Samiti BE-Rusi. Moska është në pritje të parashtrimit në të të detajeve rreth hetimit antidumping (antimonopol) të iniciuar prej Komisionit Evropian kundër kompanisë ruse “Gazprom” si dhe zhvillimit të një bisede të gjatë në lidhje me Sirinë.
Japonia është e shqetësuar në lidhje me marrëveshjen e lidhur mes Moskës dhe Parisit mbi furnizimin e Rusisë me helikoptermbajtëse të tipit "Mistral". Kjo u njoftua nga Ministri japonez i Mbrojtjes, Itsunori Onodera.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2013
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2013
1
2
8
9
15
16
22
23
29
30