×
Rusia, 15 maj 2013
Kreu i Ministrisë së Jashtme të Rusisë, Sergei Lavrov, tërhoqi vëmendjen
Rusia dhe SHBA-ja planifikojnë një takim të Drejtorit të CIA-s me bashkëpunëtorët e shërbimeve sekrete ruse, njoftoi për gazetarët Ndihmësi i Presidentit të Rusisë, Juri Ushakov.
Moska i ka deklaruar protestë Ambasadorit amerikan në Rusi, Michael McFaul, në lidhje me tentativë
Sipërmarrja federale shtetërore unitare "Satellite Communications" dhe kompania “Eutelsat Communications” njoftuan ditën e mërkurë se kompania evropiane “Astrium” do të ndërtojë për to satelitin "Express-AMU1/EUTELSAT 36C", lëshimi i të cilit planifikohet në vitin 2015.
Rusia ka besim në mbështetjen e përfaqësuesve të opozitës
Kina i dorëzoi Rusisë shtamin e virusit H7N9 (shtami i ri i pulave), njoftoi sot Shefi i Epidemiologjisë të Rusisë, Gennadi Onishenko. "Tani për tani për sa i përket virusit situata është nën kontroll.
Ambasadori amerikan në Rusi, Michael McFaul, mbas një takimi me diplomatët rusë në Ministrinë e Jashtme refuzoi të komentojë detajet e tij.
Të martën Presidenti rus zhvilloi tashmë negociatat e treta për javën e fundit kushtuar zgjidhjes së krizës siriane. Pas takimit me Sekretarin Amerikan të Shtetit, John Kerry, dhe Kryeministrin e Britanisë së Madhe, David Cameron, Vladimir Putin priti në Soçi Kreun e kabinetit të ministrave të Izraelit, Benjamin Netanjahu.
Njoftimi për ndalimin e një spiuni amerikan dhe video korresponduese, e shpërndarë nga Shërbimi Federal i Sigurimit të Rusisë (FSB), ngjallin dyshime tek ekspertët e SHBA-së. Ata besojnë se kjo është një shfaqje në frymën e "dramaturgjisë sovjetike".
Situata me Agjencinë Assosiated Press (AP) është një tjetër shembull i problemeve serioze
Në qytetin suedez të Malmö më 14 maj u zhvillua gjysmë-finalja e par
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
5
11
12
18
19
25
26