×
Rusia, 1 maj 2013
Autoritetet siriane i përgënjeshtrojnë njoftimet mbi të shtënat me armë
Qytetari më i pasur rus, biznesmeni Alisher Usmanov, investoi 100 milionë dollarë në aksionet e kompanisë Apple, pas investimeve të suksesshme në Facebook.
Shkencëtarët rusë nga Dubna, qytet ky në periferitë e Moskës, kanë zhvilluar një nanosubstancë hidrofobe, e cila nuk lejon ngjitjen e papastërtive dhe depërtimin e ujit të pisët. Nëse përpunohen veshjet me këtë lloj substance, atëherë ato mund të lahen vetëm një herë në vit.
Zëvendësministrat e Mbrojtjes të Rusisë dhe SHBA-së, respektivisht Anatoli Antonov dhe Jim
Më 1 maj në Rusi, po ashtu si në shumë vende të tjera të botës, kremtojnë Festën e Pranverës dhe Punës. Anembanë vendit po zhvillohen aktivitete të ndryshme, marshime dhe mitingje festive. Kjo është një nga festat më masive dhe me të vërtetë më popollore në vend. Ajo madje mund të konsiderohet si një festë familare: në demonstratat e 1 Majit qytetarët rusë vijnë shpesh me fëmijët e tyre.
Rusia po rivendos praninë e saj në Detin Mesdhe. Në përbërjen e grupit të përzier të luftanijeve dhe anijeve të mbështetjes të Flotave ruse të Veriut, Detit Balltik dhe Detit të Zi në Mesdhe sot numërohen pothuajse 10 syresh. Përgjegjësia kryesore i është ngarkuar Flotës së Detit të Zi, anijet e së cilës kanë vizituar gjatë vitit të kaluar 17 herë rajonin e Detit Mesdhe.
Avionët e Ministrisë ruse të Situatave të Jashtëzakonshme (MSJ) dërguan ndihma humanitare në Kinë për të prekurit nga tërmeti. Dy avionë Il-76 (russ.
Në Republikën e Tuva-së (Federata Ruse) kanë shpërthyer 8 vatra zjarri në masivin pyjor të tajgës, njoftoi Departamenti qendror i Ministrisë rajonale të Situatave të Jashtëzakonshme.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2013
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2013
5
11
12
18
19
25
26