×
Rusia, 23 prill 2013
Mauzoleut të Leninit në Sheshin e Kuq të Moskë iu nevojitet një rikonstruktim urgjent: monumenti po deformohej. I gjithë problemi konsiston në faktin se Mauzoleu është ndërtuar mbi shtresa toke të shkrifta dhe shumë heterogjene përkatësisht përbërjes së vet. Dhe pllaka, mbi të cilën qëndron ai, ka filluar të zhytet dhe të anohet në nivel jo të ekuilibruar. Në mes të prillit përfundoi faza e parë e rikonstruksionit.
Ministria e Punëve të Jashtme e Taxhikistanit i dorëzoi një notë proteste Ambasadorit rus në vend, Juri Popov, duke shprehur habi në lidhje me deklaratat e Liderit të Partisë Liberal Demokratike parlamentare ruse, Vladimir Zhirinovskij. Gjatë një emisioni në kanalin televiziv "Russia-1" (russ.
I ndodhur me një vizitë në Moskë Ministri sirian i Informacionit, Omran Al-Zoabi, u bëri thirrje autoriteteve të Rusisë për të ndihmuar në zbardhjen e së vërtetës në lidhje me ngjarjet që po zhvillohen në Siri.
Në vitin 2014 Rusia do të dërgojë në Bjellorusi katër divizione të sistemeve raketore zenit të mbrojtjes kundërajrore me rreze të mesme veprimi "S-300“ (russ.
Rusia do të krijojë një bazë ushtarake aviacioni në Bjellorusi në vitin 2015. Për këtë deklaroi sot Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Sergei Shoigu, në një takim në Minsk me Presidentin e Bjellorusisë, Aleksandër Llukashenko.
Për informacionin, që do të ndihmojë në gjetjen e vrasësit, i cili hapi zjarr me armë në Bellgorod (qytet ky në pjesën jugore të territorit evropian të Rusisë), është caktuar një shpërblim prej 3 milionë rubla (100.000 dollarë). Ajo u njoftua nga Departamenti lokal i Ministrisë së Punëve të Brendshme të vendit.
Kërkimet e të dyshuarit për vrasjen e gjashtë personave n
Ministria e Shëndetësisë e Rusisë është e gatshëm të lejojë personat e infektuar me virusin HIV dhe me hepatit të adoptojnë fëmijë, shkruan gazeta "Kommersant" (russ. "Коммерсант").
Testimet e 12 modeleve të reja të armëve taktike të bazimit detar dhe ajror do të zhvillohen deri në vitin 2017, njoftoi Drejtori i Përgjithshëm i Korporatës "Armatimi raketor taktik" (russ. "Тактическое ракетное вооружение"), Boris Obnosov.
Presidenti rus Vladimir Putin më 25 prill do të komunikojë në transmetim të drejtpërdrejtë televiziv me qytetarët e vendit. Kryetari i Shtetit kësaj here do t’i përgjigjet tashmë për të njëmbëdhjetën herë pyetjeve të bashkëqytetarëve.
Rusia, televizioni, popullsia, presidenti, Linja direkte me Vladimir Putinin
Testet shtetërore të fluturimit të raketës balistike "Bulava" (russ. "Булава") me bazë detare përfunduan. Komisioni Shtetëror nënshkroi të gjitha dokumentet e nevojshme dhe përfundoi punën e tij.
Të hënën gazeta suedeze “Svenska Dagbladet”, duke cituar disa burime në forcat e armatosura të vendit, njoftoi se natën e 29 marsit 2 bombardues “Tu-22M3” (russ.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
6
7
13
14
20
21
27
28