×
Rusia, 11 prill 2013
Deri në fund të vitit 2013 është planifikuar të realizohet lëshimi i 1-2 raketave balistike të nëndetëseve "Bulava" (russ. "Булавa"), njoftoi sot Drejtori i Përgjithshëm i ndërmarrjes shtetërore unitare federale "NPO avtomatiki" (russ. "НПО автоматики") Leonid Shalimov.
Moska shpreh shqetësim serioz në lidhje me rritjen e interesimit të anëtarë
Marrëdhëniet mes Rusisë dhe Serbisë kanë të një karakter t
Rusia i premtoi mbështetjen e vet si politike, ashtu dhe financiare Serbisë. Kryeministri serb Ivica Daçiç u takua në Moskë me Presidentin rus Vladimir Putin dhe zhvilloi bisedime me homologun e tij, Dimitri Medvediev. Në bazë të rezultateve të vizitës së tij u nënshkrua një paketë solide marrëveshjesh dypalëshe, duke përfshirë edhe atë për dhënien Serbisë të një kredie prej gjysmë miliardë dollarë.
Serbia i shpreh mirënjohjen e saj të thellë Rusisë për atë
Sot në Shën Petersburg, në Universitetin e Ekonomisë, u hap Forumi Ndërkombëtar "Perspektiva ekonomike Euroaziatike".
Korporata “Irkut” së bashku me “Rosoboronexport” dhe Shërbimin Federal për bashkëpunimin tekniko-ushtarak po promovon avionin trajnues luftarak “Yak-130” (russ.
Administrata e SHBA-së e konsideron të rëndësishme marrëveshjen e arritur me
Më 11 prill kremtohet tradicionalisht Dita Ndërkombëtare e Çlirimit të të burgosurve të kampeve naziste të përqendrimit. Ajo është themeluar nga Asambleja e Përgjithshme e OKB-së për të përkujtuar kryengritjen internacionaliste të vitit 1945 të të burgosurve të Buhenvald-it (Buchenwald).
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Prill 2013
Kalendari i ngjarjeve
Prill 2013
6
7
13
14
20
21
27
28