×
Rusia, 6 mars 2013
Rusia do të mbështesë projekt-rezolutën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së me sanksionet kundër Koresë së Veriut, të paraqitur nga ana e SHBA-së. Kjo është deklaruar nga Përfaqësuesi i Përhershëm rus në OKB Vitali Çurkin.
Komandantët e Përgjithshëm të Forcave Ushtarake Detare të Rusisë dhe Holandës diskutuan çështjet që kanë të bëjnë me luftën kundër piratëve në Gjirin e Adenit.
"Maslenica feston, pret pranverën dhe përcjell dimrin", - artikuloi në gjuhën ruse Kryebashkiaku
Spanja është pro heqjes së plotë të vizave midis Rusisë dhe vendeve të Bashkimit Europian, pasi probleme nga "migrimi rus" në Europë nuk ka, u tha gazetarëve Ambasadori i Spanjës në Rusi, Jose Ignacio Carbajal Garate.
Për të marrë pjesë në zgjidhjen e konflikteve nën patronazhin e
Rusia shpreson në zhvillimin e mëtejshëm të marrëdhënieve me përfitim të ndërsjelltë me Venezuelën, deklaroi Zëdhënësi i Presidentit rus Vladimir Putin, Dimitri Peskov, në lidhje me lajmin e vdekjes së Liderit venezuelian Hugo Chavez.
Ministria e Mbrojtjes e Rusisë filloi krijimin e forcave për operacionet speciale dhe ka formuar tashmë komandën përkatëse, njoftoi Shefi i Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Rusisë, Gjenerali Valeri Gerasimov.
Mundësitë e antibiotikëve kanë shterruar: bakteriet po bëhen gjithnjë e më rezistente, ndërsa metodat e zakonshme të trajtimit mjekësor gjithnjë e më pak efektive. Shkencëtarët deklarojnë se në qoftë se nuk do të zhvillohen medikamente të reja, mund të ndodhë një katastrofë e vërtetë globale.
Anëtarësimi i vendeve të Ballkanit në NATO nuk do të zgjidhë
Mjekët rusë nga qyteti i Novosibirskut kanë kryer një operacion me të vërtetë unikal në sy. Vetëm se pacienti i tyre nuk ishte njeri, por një majmun i gjelbër. Veterinerët arritën t’i kthejnë shikimin kafshës gati të verbër.
Kompanitë ruse po paraqesin zhvillimet e veta të fundit në ekspozitën më të madhe ndërkombëtare të helikopterëve Heli-Expo 2013 në Las Vegas (SHBA).
Rusia do të ndihmojë Vjetnamin në ndërtimin e flotës së nëndetëseve, deklaroi për gazetarët Ministri i Mbrojtjes i Rusisë, Gjenerali i ushtrisë Sergei Shoigu, në Hanoi pas takimit me ministrin e Mbrojtjes së Vjetnamit, Fhung Quang Thanh.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Mars 2013
Kalendari i ngjarjeve
Mars 2013
2
3
9
10
16
17
23
24
30
31