×
Rusia, 21 shkurt 2013
400 vjet më parë në Rusi në fronin mbretëror hipi Mihaill Romanov (Mikhail Romanov). Ky ishte vendimi i Zemski sobor, i cili përbëhej nga përfaqësues të të gjitha klasave të shoqërisë ruse të asaj kohe. Vendimi i Zemski sobor u bë publik më 21 shkurt, sipas kalendarit të vjetër (më 6 mars me kalendarin e ri).
Rusia dhe Italia po rifillojnë zhvillimin e përbashkët të nëndetëseve për qëllime të eksportit. Kombinimi i teknologjive dhe eksperiencës së këtyre dy vendeve mund të sjellë të ardhura të mëdha në kushtet kur gjithnjë e më shumë shtete janë duke planifikuar krijimin e flotës së vet të nëndetëseve apo modernizimin serioz të saj.
Javën e ardhshme do të zhvillohen bisedimet e Ministrit të Punëve të
Gjatë viteve të fundit qeveria e Rusisë ka nënshkruar disa dhjetëra marr
Emiratet e Bashkuara Arabe i kërkuan palës ruse t’u lejojë atyre të mbajnë tankun rus "T-90S" (russ.
Qeveria ruse ka zhvilluar një program të drejtuar për integrimin social të popullit rom në vend. Fjalë bëhet për përfshirjen e përfaqësuesve të tij në projektet kulturore, arsimore dhe ato të biznesit. Vëmendje e veçantë do t'i kushtohet arsimimit të fëmijëve romë.
Ministria e Jashtme ruse ka hapur një llogari zyrtare në Facebook, njoftoi Departamenti i Informacionit dhe Shtypit i dikasterit diplomatik.
Regjisori i famshëm i filmave rusë, skenaristi Aleksei Herman, ndërroi jetë në Shën Petersburg pas një sëmundjeje të rëndë në moshën 75-vjeçare.
Sot në Rusi kremtohet 400-vjetori i Dinastisë së Romanovëve, e cila sundoi nga viti 1613-1917. Në vitin 1613 në Moskë Vsesosllovnij Zjemskij Sobor (russ.
Rënia e meteoritit në rajonin e Çeljabinskut (Chelyabinsk) ka nxitur komunitetin shkencor global për të zhvilluar sisteme të reja paralajmëruese të kërcënimit kozmik. SHBA-ja synon të vendosë në Tokë dhe në kozmos disa komplekse vëzhgimore. Në Rusi, jo larg Kazanit (kryeqyteti i Republikës së Tartarstanit), do të vihet në veprim teleskopi i ri unikal "Megatortor", i aftë për të monitoruar objekte të vogla kozmike që lëvizin me shpejtësi shumë të lartë.
Rusia është e gatshme të bashkëpunojë me Brazilin në të gjitha
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
Shkurt 2013
Kalendari i ngjarjeve
Shkurt 2013
2
3
9
10
16
17
23
24