×
Rusia, 15 janar 2013
Raketëmbajtësja ruse e klasës së lehtë "Rokot" (russ. «Рокот») me tre satelitë ushtarakë komunikimi startoi me sukses nga kozmodromi “Plesetsk” (russ.
Sportistja e vetme në histori dy herë kampione olimpike në gjimnastikën artistike në shumëgarëshin individual Eugjenia Kanaeva i dha fund karrierës së vet sportive, njofton sit-i zyrtar i Federatës Ruse të Gjimnastikës Artistike.
Në Rusi u publikua Programi shtetëror për zhvillimin e veprimtarisë kozmike për periudhën e viteve 2013-2020 vjet. Dokumenti u përpunua pas një serie dështimesh, duke përfshirë edhe humbjen e stacionit "Phobos-Grunt" dhe disa satelitëve. Prioritet kryesor është quajtur garantimi i qasjes së sigurtë të Rusisë në kozmos dhe zhvillimi i teknologjive dhe industrisë raketoro-kozmike.
Në Moskë u prezantuan pishtarët e stafetave të zjarrit të Lojrave Dimërore Olimpike dhe Paralimpike Soçi-2014. Pas nëntë muajsh ata do të nisin udhëtimin më të gjatë në gjithë historinë e lëvizjes olimpike. 14.000 pishtarëmbajtës do të përshkojnë një rrugë 65.000 kilometra të gjatë nëpër territorin e pamatë të Rusisë me qëllim që më 7 shkurt të vitit 2014 të ndezin flakën olimpike në Soçi dhe t’i njoftojnë botës mbi hapjen Olimpiadës së XXII Dimërore.
Për anijen akullthyese bërthamore "Rusia" ky sezon lundrimi mund të jetë i fundit. Në vitin 2013 anija do të kremtojë përvjetorin e saj të 30 dhe pas tij planifikohet të përfundojë edhe shfrytëzimi i saj.
Rusia do t’i japë Bangladeshit një kredi prej 500 milionë $ për ndërtimin e centralit të parë bërthamor në këtë vend.
Në një godinë banimi në fshatin Tuvsi në Republikën Çuvashe (ose
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2013
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2013
5
6
12
13
19
20
26
27