×
Rusia, 18 tetor 2012
Autoritetet turke njohin legjitimitetin ngarkesës së konfiskuar nga avioni që fluturonte nga Moska për në Damask, por kanë pretendime për hartimin e saj, më saktë për rregullin e raportimit të transportit.
Rusia ka ndërmend të krijojë prodhimin vetiak të metaleve të rrallë tokësorë. Aty nga 1 shkurti i vitit 2013 qeveria duhet të zhvillojë dhe të miratojë programin e prodhimit të tyre. Në listën e metaleve të rrallë përfshihen 17 elementë, të cilët përdoren në pajisje të teknologjisë së lartë (të tilla si tableta dhe smartphones) si dhe në industrinë e prodhimit të avionëve, automobilave, në industritë bërthamore dhe ushtarake.
Rusia hap furnizimet e “SuperJet-100” në vendet e Amerikës Latine, njoftoi ambasadori i Rusisë në Itali Aleksei Meshkov.
Deputetët britanikë i rekomanduan qeverisë të publikojë emrat e të gjithë
Rusia nuk furnizon Sirinë në fushën e bashkëpunimit ushtarako-teknik me asgjë të ndaluar nga sanksionet ndërkombëtare.
NATO përfshiu Rusinë, Iranin dhe Kinën në mesin e kundërshtarëve kibernetikë kryesorë të vendeve të aleancës, shkruan gazeta e përditshme ruse "Kommersant" me referim te burimet përkatëse në selinë e NATO-s.
Rusia shleu borxhet e vendeve të Afrikës me më shumë se 20 miliardë
Kompania ruse "Laboratori Kasperski" (Kaspersky Lab), e cila prodhon një nga programet antivirus më me popullaritet në botë, po zhvillon sistemin e vet operativ (OS). Kjo u njoftua në konferencën Telecom World 2012 në Dubai.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Tetor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Tetor 2012
6
7
13
14
20
21
27
28