×
Rusia, 20 qershor 2012
Rritja e tensioneve rreth Sirisë shoqërohet me sulme keqinformimi në shkallë të gjerë. Objektiv i radhës për aktivizimin e tyre u bë Flota Ushtarake Detare e Rusisë.

Rusia në të ardhmen mund të bëhet rimorkiator i ekonomisë botërore.
Krijimi i marrëdhënieve normale tregtare me Rusinë, pas shfuqizimit të amendamentit Jackson-Vanik, do
Sipas sondazheve të fundit të "Levada-Center", gjysma e rusëve nuk e shikon me besim e optimizëm të ardhmen.
Policia ka përforcuar masat e sigurisë përreth ndërtesës së gjykatës në qendër të Moskës, ku sot do të merret vendimi në lidhje me shtyrjen e afatit të paraburgimit për anëtaret e punk grupit Pussy Riot.
Kërkesa zyrtare e hetimit mbi shtyrjen e afatit të mbajtjes nën arrest të anëtareve të punk grupit Pussy Riot do të shqyrtohet në seancën e sotme gjyqësore.
Në rast të miratimit nga Kongresi i SHBA të të ashtuquajturit "Ligji i Magnitskit" p
Anija e madhe anti-nëndetëse e Flotës Veriore të Rusisë "Vice-Admiral Kulakov" filloi sot shoqërimin e karvanit të radhës të anijeve në Gjirin e Adenit.
Çështjet e shqyrtuara në Samitin e “G-20” do të diskutohen gjatë kryesimit të ardhshëm të Rusisë në "Njëzetëshen e Madhe". Ne synojmë për të ruajtur vazhdimësinë në punën e forumit, të përqendrohemi në diskutimin e atyre çështjeve, për zgjidhjen e të cilave dhe u krijua "Grupi i Njëzetëshes", deklaroi Presidenti rus Vladimir Putin në konferencën përfundimtare për shtyp të forumit joformal të shteteve në qytetin Los Cabos të Meksikës.
Mysafirët dhe pjesëmarrësit e Forumit Ekonomik Ndërkombëtar në Shën Petersburg i pret një program mjaft i pasur kulturor. Do të hapet ai të mërkurën, më qershor 20, me koncertin e madh tradicional në Sheshin Dvorcovaja (russ. Дворцовая Площадь). Gjatë viteve të ndryshme në të kanë marrë pjesë yje të tillë të përmasave botërore si Sting, grupi Duran Duran, Roger Waters.
Presidenti rus Vladimir Putin ka shprehur dyshim në lidhje me faktin se problemi i mbrojtjes antiraket (MAR) mund të zgjidhet në të ardhmen e parashikueshme.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
2
3
10
16
17
18
23
24
30