×
Rusia, 19 qershor 2012
Gjurmë të freskëta të Njeriut të Borës (Yeti, Bigfoot) u gjetën në jug të rajonit Kemerovo të Rusisë. Në kërkim të Yetit në Shorian Malore (rus. Горная Шория) - kështu janë quajtur këto vise - u nis një ekip shkencëtarësh hominologë italianë. Ata do të takohen me njerëzit, të cilët i kanë panë këto krijesa misterioze, dhe do të vizitojnë vendet ku herë pas here janë gjetur gjurmë të qëndrimit të tyre: shpellën Azassk dhe malin Karatag.
Agjencia iraniane e lajmeve "Fars" ka raportuar, duke cituar burime anonime të mirëinformuara, se trupat ruse
Forcat e armatosura amerikane kanë shprehur synimin e tyre për të blerë 10 aeroplanë amfibë Be-200 të variantit për fluturime natën nga Rusia.
Anija ruse e mallrave “Alaed”, e ngarkuar me helikopterë luftarakë dhe raketa për Sirinë, u ndalua në brigjet e Skocisë, shkruan Gazeta “The Daily Telegraph”. Në bord e saj ndodhen helikopterë Mi-25, të ngarkuar në portin e Kaliningradit.
Më 19 qershor Këshilli i Sigurimit i OKB-së do të dëgjojë raportin e Kreut të misionit të vëzhguesve në Siri Robert Mood dhe paskëtaj do të përpunojë planin e mëtejshëm të veprimeve në këtë vend.
Forumi i 16-të Ekonomik Ndërkombëtar starton këtë të enjte në Shën-Petersburg. Programi i “Davosit rus”, siç e quajnë ndryshe Forumin e Petersburgut, këtë vit është i përplotë në mënyrë të paprecedentë. Më shumë se 1500 të ftuar dhe pjesëmarrës, midis të cilëve edhe liderë botërorë, përfaqësues të elitave të biznesit dhe ekonomisë, do të shqyrtojnë temat më aktuale të kohës sonë.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
2
3
10
16
17
18
23
24
30