×
Rusia, 13 qershor 2012
Unioni i Shoqatave të Futbollit Evropian (UEFA) mund të gjobisë ekipin kombëtar të
Akuzat se SHBA gjoja furnizojnë me armë opozitën siriane janë krejtësisht pa themel, deklaroi sot Zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë Jay Carney.
Ministri i Punëve të Jashtëme të Rusisë Sergei Lavrov deklaroi, se detyrat për likuidimin e kërcënimeve në Afganistan, tani për tani, nuk janë zgjidhur. Sipas Kreut të MPJ-së të FR-së, SHBA-ja nuk ka përmbushur kërkesat që dalin nga mandati i OKB-së. Fillimi i largimit të trupave ushtarake, i planifikuar për vitin 2014, është i parakohshëm.
Rusia, e cila ka një ndikim të fortë në Siri, mund të luajë një rol kyç në zgjidhjen politike të krizës në këtë vend, mendon Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Anders Fogh Rasmussen.
Organet polake të ruajtjes së rendit do të dënojnë rreptë
Ministria e Mbrojtjes e SHBA nuk disponon të dhëna për furnizimin nga Rusia t
Qeveria e Qipros iu drejtua Rusisë me kërkesën për dhënien
Kongresi amerikan është duke u përgatitur që të bashkojë projekt-ligjet mbi tregtinë me Rusinë dhe "mbi listën e Magnitsky".
Interesi ndaj aktiviteteve të protestës në shoqërinë ruse rezulton në rënie. Arsyeja konsiston në faktin se axhenda e mitingjeve dhe tubimeve, e propozuar nga liderët e opozitës jo parlamentare, e ka ezauruar tashmë efektin e vet.
Ministria e Shëndetësisë e Rusisë ka llogaritur që projektligji kundër duhanit të sillet në qeveri brenda afateve të përcaktuara, pra deri më 1 nëntor. Ai u paraqit nga Ministria e Shëndetësisë në Qeveri më 20 maj. Por dokumenti u kthye mbrapsht me kërkesën për të ripunuar disa nuanca të veçanta.
Përfaqësuesit e elitës politike dhe biznesit botëror, ekonomistë të shquar dhe analistë polititikë me emër do marrin pjesë në shqyrtimin e çështjeve globale ekonomike në Forumin e 16-të Ekonomik Ndërkombëtar të Petersburgut, i cili do të zhvillohet nga 21 deri më 23 qershor.
Rusia, bankat, Shën Petersburgu, biznesi, SPIEF, SPIEF. Intervista
Në Kampionatin Europian të Futbollit, i cili po zhvillohet në Poloni dhe Ukrainë, ndeshja mes Rusisë dhe Polonisë përfundoi me një barazim rezultativ 1:1. Në Grupin “A” pas dy raundesh kryesojnë rusët me 4 pikë dhe ata kanë shanse të mira për të kaluar në çerekfinale të turneut.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
2
3
10
16
17
18
23
24
30