×
Rusia, 8 qershor 2012
Në Moskë u arrestuan edhe 2 të dyshuar për çështjen e trazirave në aksionin protestë të opozitës të 6 majit.
Presidenti Putin nënshkroi "Ligjin e ri për mitingjet". Shkelësit e rendit, gjatë zhvillimit të aktiviteteve masive po ashtu si dhe organizatorët e tyre, janë të kërcënuar tani me gjoba shumë të rënda. Opozita, siç dhe pritej, është e pakënaqur nga risitë.
“Rosatom” mund të marrë pjesë në ndërtimin e centralit bë
Në Rusi është krijuar një avion unikal pa pilot, i cili falë konstruksionit të pazakontë mund të fluturojë madje edhe brenda ndërtesave.
Opozitarët arritën marrëveshjen principiale me autoritetet për zhvillimin e marshimit m
Kryeministri i Polonisë Donald Tusk shprehu bindjen se marshimi i tifozëve rusë të futbollit
Kombëtarja e Rusisë ditën e parë të Kampionatit Evropian të Futbollit do të dalë në stadiumin Vrocllav.
Me ndeshjen me skuadrën e Çekisë, të premten në Vroclav, Rusia fillon debutimin e saj në Kampionatin Europian të Futbollit. Herën e fundit dhe të vetme në finalet europiane rivalët janë takuar në EURO-96 në Angli.
Njëra prej 7000 xhamive të Rusisë u fut në librin e rekordeve Guinness. Faltorja muslimane në qytetin Norilsk u pranua, si xhamia që ndodhet në ekstremin më verior të botës.
Qeveria ruse miratoi programin e privatizimit të pasurisë shtetërore në nivel federal. Fjala është për shitjen e paketave të aksioneve të shoqërive të tilla aksionare si Banka “VTB”, “Aeroflot”, “Sovkomflot”, "RZHD" etj. Përfshirë edhe “Rosneft-in”, kompaninë gjigante ruse të naftës. 
Forcat raketore ruse të destinacionit strategjik realizuan me sukses provën e raketës balistike ndërkontinentale “Topol” (ICBM RS-12M "Topol"). Nga poligoni “Kapustin-Jar” në rajonin e Astrahanit.
Iniciativa e Rusisë mbi thirrjen e konferencës ndërkombëtare për Sirin
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
2
3
10
16
17
18
23
24
30