×
Rusia, 5 qershor 2012
Presidenti rus Vladimir Putin dhe Presidenti Hu Jintao nënshkruan gjatë bisedimeve në Pekin një
Të hënën më 4 qershor Dimitri Medvediev ishte i ftuar në emisionin "Pozner" në Kanalin e parë të televizionit rus.
Në prag të vizitës së tij shtetërore në Kinë dhe samitit të Organizatës së Bashkëpunimit të Shangait në Pekin Presidenti ri Rusisë Vladimir Putin iu drejtua lexuesve të shumëmiliontë të njërës prej gazetave më të respektuara në botë - "Zhenmin zhibao". Ai ndau pikëpamjet dhe vlerësimet e tij mbi perspektivat e partneritetit midis dy vendeve dhe rolin e marrëdhënieve ruso-kineze në botën bashkohore.
Sot në mëngjes në Krasnojarsk bëri një ulje emergjente avioni ATR-42 i kompanisë NordStar, të cilit iu ndez sinjali që tregonte se kishte marrë flakë motori. Asnjë nga 50 personat në bordin e avionit nuk u dëmtua.
Në Moskë u ndaluan mbi 2600 shtetas të huaj të dyshuar për shkelje të legjislacionit rus të imigracionit. Ndalimet në masë u kryen nga Shërbimi Federal i Migrimit nga data 10 deri më 31 maj.
Vitin e kaluar Vjetnamin e vizituan 6 milionë turistë të huaj. Ky është një numër rekord. Rekord ishte edhe numri i rusëve, që vizituan Vjetnamin nëpërmjet firmave turistike vjetnameze: 100.000 vetë.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
Qershor 2012
Kalendari i ngjarjeve
Qershor 2012
2
3
10
16
17
18
23
24
30