×
Rusia, Maj 2012
Bjellorusia, Gjermania dhe Franca - vendet e para në grafikun e vizitave ndërkombëtare të Presidentit rus Vladimir Putin. Më 31 maj kreu i shtetit do të udhëtojë në Bjellorusi për një vizitë zyrtare, ndërsa më 1 qershor do të jetë në Gjermani dhe Francë për vizita pune.
Korporata amerikane Boeing planifikon që gjatë 20 viteve të ardhshme t’i shesë më shumë se 1000 avionë të saj kompanive ajrore ruse me një çmim prej më shumë se 110 miliardë dollarë, njoftoi Presidenti i Boeing International Shephard Hill.
Qendra mbarëkombëtare ruse e studimit të mendimit të opinionit publik ka fiksuar rënien e interesit të rusëve për të protestuar.
Anëtarët e Këshillit të Sigurimit të OKB-së të mërkurën do të dëgjojnë një raport mbi veprimtarinë e misionit vëzhgues të OKB-së në Siri. Nuk përjashtohet mundësia se disa vende mund të diskutojnë mbi ndërhyrjen ushtarake në Siri.
Rusia dhe Norvegjia kanë rënë dakord për kalimin e kufirit pa viza për banorët e zonave kufitare.
Sekretariati i Shërbimit Kombëtar të Kërkimit dhe Shpëtimit të
Interneti dhe e ashtuquajtura mjekësia e transmetuar mund të shpëtojnë njerëzimin nga sëmundjet e zemrës, mendojnë mjekët rusë. Në Rusi sikurse dhe në shumicën e vendeve evropiane u zhvilluan “Ditët e njohurive për insuficiencën kardiake”. Nga kjo sëmundje në mbarë botën vuajnë dhjetra miliona njerëz dhe numri i tyre rritet nga viti në vit.
Shqipëria sërisht vendos regjim pa viza për rusët në periudh
Siç njofton gazeta serbe “Politika”, Presidenti i zgjedhur i Serbisë Tomisllav Nikoliç nuk do
Motoçiklistët rusë, të arrestuar më 20 maj në Irak, u liruan dhe ndodhen në territorin e Ambasadës së Rusisë. Për këtë njoftoi Zëvendëskryeministri i Rusisë Dimitri Rogozin.
Të burgosurit në Irak, motoçiklistët rusë ndodhen ende në paraburgim, edhe
Presidenti i Irakut siguroi se motoçiklistët e arrestuar rusë do të lirohen së shpejti.
Në Rusi sot kremtojmë Ditën e shkrimit dhe kulturës sllave. Festa është organizuar në kujtim të vëllezërve shenjtorë Kirill dhe Mefodi. Në shekullin IX këta fanatikë të krishterë krijuan alfabetin e parë sllav.
Kryeministri i Rusisë Dimitri Medvediev quajti parime bazë të punës së qeverisë
Ambasada Ruse në Irak konfirmon informacion për ndalimin e katër motoçikletistëve rusë në Bagdad.
Presidenti i Irakut siguroi se motoçiklistët e arrestuar rusë do të lirohen së shpejti. Këtë informacion e konfirmoi të enjten Përfaqësuesi zyrtar Ministrisë së Punëve të Jashtme të Rusisë Alexander Lukasheviç."Ambasadori rus u takua me presidentin e Irakut, i cili dha garanci se qytetarët tanë do të lirohen së shpejti – informoi Aleksander Lukasheviç në konferencën për shtyp. - Le të shpresojmë se kështu do të jetë ".
Marinsat e Rusisë dhe Ukrainës në kuadër të fazës bregdetar
Sasia e rradhës e armëve ruse do të mbërrijë së shpejti në Venezuelë, njoftoi Presidenti Hugo Chavez.
Siç treguan dhe diskutimet e zhvilluara në Simpoziumin ndërkombëtar mbi kozmosin, që
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2012
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2012
5
10
12
13
19
20
26
27