×
Rusia, Janar 2012
Rritja ekonomike e Rusisë në çmimet aktuale sipas rezultateve të vitit 2011 përb
Shuma e përafërt e dëmit, që u shkaktua si rezultat i daljes
Italianët filluan të financojnë ndërtimin e reaktorit termobërthamor në Rusi pa pritur nënshkrimin e marrëveshjes ndërqeveritare.
Në vitin 2012 në Rusi do të krijohen dy raketa nga më të fundit
Rusia në dy vitet e ardhshme do t’i furnizojë Indonezisë 60 makina të
Ksenofobia agresive në Rusi po shkon në rënie. Kështu deklaroi drejtori i Zyrës për të Drejtat e Njeriut në Moskë, Aleksandër Brod.
Në Rajonin e Amurit (Lindja e Largët e Federatës Ruse) sot në mëngjes dolën nga shinat 17 vagona-çisterna me naftë, morrën flakë 13 prej tyre.
Në Runet iu shpall luftë marrëzive, budallallëqeve. Filloi të funksionojë faqja (site) “Rusia pa absurditete” (ose “Rusia pa gjëra të pakuptimta, budallallëqe”) - platforma për ankesa në lidhje me ligjet absurde.
MPB e Rusisë iu drejtua organeve kompetente të Austrisë, ku ndodhet aktualisht Elena Baturina, pë
Kompanitë ruse nuk aplikuan për pjesëmarrje në tenderin F-X III për furnizimin e avionëve për Forcat Ushtarake Ajrore të Koresë së Jugut.
Nëndetësja bërthamore “Nerpa”, e cila u ndërtua në kantierin detar të rajonit Amursk dhe do ti jepet me lizing për 10 vjet Forcave Ushtarake Detare të Indisë, do të largohet nga bregdeti rus më 10 shkurt.
Dy bombardues strategjikë Tu-95MS së bashku me interceptuesit luftarakë të lartësive të
“Rusia ka nevojë për një ekonomi të re me një industri konkurruese dhe infrastrukturë përkatëse, për një sferë të zhvilluar mirë në sektorin e ofrimit të shërbimeve, për një bujqësi të efektshme.
Ekspedita në Detin Mesdhe e grupit të luftëanijeve aeroplanmbajëse të Flotës Ushtarake Detare të Rusisë përkoi në kohë me kufizimin e pranisë ruse në Sudan.
Bashkimi i forcave raketore ruse Teikovo, të cilat janë dislokuar në rajonin Ivanovo, kët
Duma Shtetëror - Dhoma e Ulët e parlamentit rus - do të krijojë një grup të posaçëm pune për shqyrtimin e ankesave dhe vërejtjeve që janë marrë pas zgjedhjeve parlamentare të 4 dhjetorit të vitit 2011.
Një komision ndërinstitucional nxorri kokluzionet mbi shkaqet që çuan në avarinë e
Mbrojtja ajrore-kozmike (MAK) e Rusisë do të riarmatoset plotësisht, deri në vitin 2020, me kompleksin e kombinuar raketor zenit, “Pancir-C1” dhe me komplekse C-400 dhe “Vitjaz”. Këtë e bëri të ditur përfaqësuesi zyrtar i MAK-së, koloneli Aleksei Zollotuhin.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Janar 2012
Kalendari i ngjarjeve
Janar 2012
2
3
5
8
14
15
21
22
28
29