×
Rusia, Gusht 2011
Që nga mbrëmja e ditës së mërkurë e deri nat
Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev i propozoi biznesmenëve të suksesshëm tu japin nx
Banka Qendrore e Rusisë më 1 shtator do të verë në qarkullim 3 monedha
Kompania ruse “Rosneft” fitoi qasje në vendburimet e koncernit ExxonMobil në SHBA, në veçanti në Gjirin e Meksikës dhe në Teksas. Nga ana e vet gjigandi amerikan i naftës do të marrë pjesë në eksplorimin dhe zhvillimin e shelfit Arktik rus.
Specialistët e Agjencisë Federale Kozmike të Rusisë “Roskozmos” morrën vendimin
Në Rusi nisi fushata paraelektorale për vende në Dumën Shtetërore. Për herë të parë Duma Shtetërore do të zgjidhet për 5 vjet.
Planet e bashkëpunimit bilateral ushtarak dhe, në veçanti, atij ushtarako-detar me Republikën Popullore Demokratike të Koresë (RPDK) diskutoi delegacioni i Qarkut Lindor ushtarak të Rusisë i kryesuar nga Komandanti i trupave të tij Konstantin Sidenko.
Në Rusi, praktikisht, iu dha starti fushatës së zgjedhjeve parlamentare. Presidenti i Rusisë Dimitri Medvediev nënshkroi dekretin mbi zhvillimin e zgjedhjeve të deputetëve për në Dumën Shtetërore - Dhomën e Ulët të parlamentit rus.
Në Evropë mund të krijohet Komiteti Ballkanit Anti-Drogë. Detyrë kryesore e tij do të jetë lufta kundër tranzitit të drogës nëpërmjet territorit të Kosovës. Idenë e krijimit të një strukture të tillë e sugjeroi Rusia.
Siç deklaroi në një konferencë për shtyp në Moskë Kreu i Shërbimit Federal të Rusisë për monitorimin e trafikimit të drogës Viktor Ivanov, legalizimi i drogës në Rusi nuk planifikohet.
Ekspertët amerikanë po fillojnë sot një seri fluturimesh vëzhguese mbi territorin e
Partneret e programit të Stacionit Kozmik Ndërkombëtar - agjencitë hapësinore ruse, amerikane
Në periferitë e Moskës, si rezultat i rrëzimit të avionit Jak-52, gjetën vdekjen 2 persona që ndodheshin në bordin e tij.
Njësia e 6-të e anijeve të Flotës së Paqësorit të Rusisë po përgatitet për lundrim drejt Gjirit të Adenit për luftuar kundër piratëve që sulmojnë anijet tregtare.
Kryedizajner i koncernit “AvtoVAZ”, prodhuesit kryesor të automobilave në Rusi, do të bëhet Steve Mattin, në të kaluarën Drejtor Dizajni i Volvo Car Corporation. Anglezi Steve Mattin ka punuar 17 vjet në Mercedes-Benz.
Në aeroportin e Novo Urengoi (të Krahinës autonome Jamalo-Nenetsk) më 08: 40 sipas orës së Moskës aeroplanit Jak-42 i mori flakë shasia e majtë. 85 pasagjerët dhe 3 anëtarët e ekuipazhit të tij u evakuuan.
Në Novorossijsk po përfundon përgatitja për Festivalin e 16 ndërkombëtar Bike-Show. Ai do të zhvillohet më 27 gusht.
Në Lubmin në veri të Gjermanisë u bashkua dega e parë e gazsjellësit “Nord Stream” (“Rryma Veriore”) me tubacionin evropian OPAL.
Rusia dhe Serbia përfunduan marrëveshjen për bashkëpunimin në luftë
Përmbushja nga Rusia e kushteve të kontratës për furnizimin Iranit të komplekseve raketore zenit S-300 është krejtësisht e pamundur, deklaruan sot në MPJ të Federatës Ruse.
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Gusht 2011
Kalendari i ngjarjeve
Gusht 2011
6
7
13
14
20
21
27
28