×
Rusia, Korrik 2011
Shkencëtarët rusë zbuluan misterin e Psoriasis. Kjo është një së
Si shkak kryesor të rrëzimit të aeroplanit të Presidentit polak Lech Kaczynski në
Vapa anomale që është vendosur aktualisht në zonën e Rusisë Qendrore mund
Në Kremlin shprehën habi të madhe në lidhje me faktin e aplikimit të
Që nga 1 korriku, pasi qeveria ruse hoqi ndalimin e përkohshëm veprues ndaj eksportit të drithërave, jashtë vendit janë shitur tashmë 1.5 milionë ton.
Zjarret pyjore në Rusi po përfshijnë me shpejtësi territore të reja. M
Shkalla e privatizimit në Rusi është në rritje e sipër. Shteti po përgatitet të tërhiqet plotësisht nga pjesëmarrja e vet në kapitalet e kompanive më të mëdha.
SHBA dhe Rusia do të takohen në fillim të gushtit në stërvitjet e përbashkëta ushtarake të sigurisë bërthamore.
Në vitin 2011 numri total i makinave të shitura në Rusi pritet të arrijë
Anija “Bullgaria”, operacioni për ngritjen e së cilës nga fundi i lumit Vollga filloi të premten (më 22 korrik), u duk tashmë pjesërisht në sipërfaqen e ujit.
Edhe një parti tjetër me ndihma humanitare nga Rusia do të mbërrijë më 26 korrik në Tripoli.
Ndaj mundësive për të shfrytëzuar sistemin satelitor rus të navigacionit (GLONASS) shfaqi një interes mjaft të gjallë Agjencia Hapësinore Britanike.
Rusia do të derdhë suplementarit 2 milionë dollarë në Fondin e Programit Botëror të Ushqimit për dhënien e ndihmës emergjente humanitare në Somali.
20 korriku është një datë shumë e rëndësishme në historinë e eksplorimit të kozmosit.
Me sa duket nga të gjitha ky vit po përgatitet të sfidojë vitin e kaluar, i cili hyri në histori si rekordmen absolut përkatësisht fatkeqësive natyrore.
Jo larg rajonit të qytetit pranë Vollgës - Nizhni Novgorod ekziston liqeni i thellë Svetllojar.
Arabia Saudite i propozoi Rusisë krijimin e sipërmarrjes së përbashkët për eksportin e drithërave.
Të korrat e drithërave këtë vit në Rusi do të tejkalojnë parashikimet dhe do të arrijnë në 90 milionë ton. Për këtë deklaroi Zëvendëskryeministri i parë qeverisë ruse Viktor Zubkov.
Shpëtuesit ndërprenë operacionet e kërkimit të njerëzve të
Publikimet e mëparshme
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Korrik 2011
Kalendari i ngjarjeve
Korrik 2011
2
3
9
10
14
16
17
23
24
30
31