×
Rusia, 13 maj 2010
  Duma Shtetërore e Rusisë miratoi në lexim të tretë projektin e ligjit, i cili formalisht thjeshtëzon punësimin e të gjithë atyre që vijnë për të punuar në Rusi.
  Ceremonia e dorëzimit të librave të aplikimit (kërkesave) nga vendet kandidate për zhvillimin e Kampionateve Botërore të Futbollit të viteve 2018 dhe 2022 do të zhvillohet më 14 maj në rezidencën e FIFA-s në Cyrih.
  Shërbimet speciale ruse përcaktuan rrethin e personave që kishin gisht në organizimin
  Në Rusi filloi aplikimi aktiv i sistemeve të telekomunikacionit të gjeneratës së re. Për këtë deklaroi Presidenti Dimitri Medvediev gjatë fjalës së marrë në mbledhjen e komisionit për zhvillimin teknologjik dhe modernizimin e ekonomisë së vendit.
  Metroja e Moskës, e cila me të drejtë të plotë ka merituar lavdinë e më të bukurës në botë, më 15 maj mbush plot 75 vjet. Metroja është transporti kryesor dhe më i sigurt i kryeqytetit rus.
  Gazeta "Moskovski komsomolec" njofton, se arritja e marrëveshjes për anulimin e vizave u bë sensacioni kryesor i negociatave ruso-turke.
Moska dhe Brazili kanë ndërmend ti japin një impuls suplementar dialogut politiko-ekonomik dhe të formulojnë qendrime të reja ndaj forcimit të bashkëpunimit me Kinën dhe Indinë në formatin e BRIK-ut (Brazili, Rusia India, Kina).
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Maj 2010
Kalendari i ngjarjeve
Maj 2010
1
2
8
10
15
16
22
23
29
30