×
Rusia, 30 dhjetor 2009
Po ç'pamje ka jeta e përditshme e Rusisë së re, e cila u formua gjatë periudhës së çmimeve të larta të naftës? Një pyetje të tillë shtron revista "Itogi" ("Përfundimet").
Sberbanka e Rusisë i paraqiti gjigandit amerikan të automobilave "General Motors" një llogari shumëmilionëshe dëmshpërblimi për marrëveshjen e prishur në lidhje me ujdinë e shit-blerjes së kompanisë gjermane të automobilave Opel.
Simboli "më i madh" i vitit 2010-tigri i Amurit-do ti gëzojë të gjithë ata që do të vizitojnë zooparkun e Moskës në ditët e festave të fundvitit.
Më shumë se 50 mijë rusë do ta festojnë Vitin e Ri në
Rusia në vitin 2009 vendosi rekord të ri botëror për numrin e lëshimeve kozmike, duke e tejkaluar treguesin e vitit të kaluar, i njoftoi radiokompanisë "Zëri i Rusisë" Kreu i agjencisë kozmike të Rusisë Anatolij Perminov.
Në Moskë tashmë nuk janë aspak të prirur të dënojnë futjen e trupave sovjetikë në Afganistan 30 vjet më parë, deklaroi Përfaqësuesi zyrtar i MPJ Andrei Nesterenko.
Faza aktiva e krizës ekonomike në Rusi tashmë u kapërcye dhe "duket filluar që nga gjysma e dytë e vitit 2010 do të fillojë të rivendoset rritja ekonomike".
Papunësia në Rusiu arrit të frenohet, deklaroi Ministria e shëndetësisë dhe zhvillimit social Tatiana Golikova në intervistën ekskluzive dhënë për kanalin televiziv "Vesti". Sipas fjalëve të saj, viti 2009 pricipialisht nuk u dallua nga vitet e tjera.
Presidenti i Bjellorusisë Aleksandër Llukashenko del kategorikisht kundër faktit që bjellorusët të refuzojnë përdorimin e gjuhës ruse.
Në Moskë tashmë nuk janë aspak të prirur të dënojnë futjen e trupave sovjetikë në Afganistan 30 vjet më parë, deklaroi Përfaqësuesi zyrtar i MPJ Andrei Nesterenko.
Presidenti Dimitri Medvedeiv mendon, se ky vit që po përfundon mund të përfshihet në arkivin e bashkëveprimit ruso-amerikan, njoftoi shërbimi i shtypit i Kremlinit.
Rusia, SHBA, bashkëpunim, mirëbesimi, respekt reciprok
Operacioni për transplantimin e lëkurës i jep shans bobsleistes ruse Irina Skvorcova që të mos humbasë këmbën. Për këtë njoftuan në Federatën Ruse të Bobsleit dhe Skeletonit.
Rusia dhe Franca bashkërenditën zgjidhjen e problemeve kryesore teknike gjatë ndërtimit të qendrës kozmike raketore për lëshimin e raketëmbajtëseve "Sojuz-ST" nga kozmodromi Kuru në Guajanën franceze, njoftoi Kreu i Roskosmosit Anatoli Perminov.
Ndalimi i importit të mishit të shpendëve, të përpunuar me klor, do të hyjë në fuqi në Rusi që nga data1 janar. Për këtë deklaroi Kryemjeku sanitar i vendit Gennadi Onishenko.
Rusia, tregu, importi, ndalim, mishi, normat sanitare
Viti 2010 në Rusi është Viti i mësuesve. Ceremonia solemne e hapjes së tij do të zhvillohet në fund të janarit në Shën-Peterburg.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
Dhjetor 2009
Kalendari i ngjarjeve
Dhjetor 2009
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
27